9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Interpol alarmon: Grupet terroriste po përdorin COVID-19 për të forcuar fuqinë dhe ndikimin

Lion, 22 dhjetor (Interpol) -Ndikimi i COVID-19 në terrorizmin global, tendencat dhe rreziqet e mundshme në lidhje me sulmet ndaj objektivave të prekshëm dhe bioterrorizmi është në qendër të një raporti të ri të lëshuar nga INTERPO, transmeton gazeta zvcerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Vlerësimi, i cili është vetëm për përdorim të zbatimit të ligjit, merr parasysh pesë faktorët kryesorë të kërcënimit: COVID-19 karakteristikat e shpërthimit dhe përparimet mjekësore Përgjigje globale ose kombëtare Klima sociale Qëndrueshmëria e aparatit të sigurisë Strategjitë dhe aftësitë e terroristëve dhe aktorëve të tjerë jo-shtetërorë (NSA)

Ndërsa rastet e COVID-19 ulen në disa rajone dhe rriten në të tjera, raporti nënvizon nevojën kritike për të monitoruar reagimin dhe reagimin nga rrjetet terroriste, grupet e dhunshme ekstremiste dhe NSA të tjera potencialisht të rrezikshme. Ndikimi ekonomik Në fillim të pandemisë, grupe të caktuara terroriste dhe NSA të tjera përdorën pandeminë për të forcuar fuqinë dhe ndikimin e tyre, veçanërisht midis popullatave lokale, ose për të zgjeruar burimet e tyre të jashtme financiare. Raporti gjithashtu thekson se si ndikimi i COVID-19 në ekonominë globale ka të ngjarë të ndikojë indirekt në financimin në dispozicion të organizatave terroriste. « Terroristët – si të gjithë kriminelët – kanë kërkuar të përfitojnë nga COVID-19, për të fituar para, për të forcuar bazën e tyre dhe për të ndezur ndarjen. »

Jürgen Stock, Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it « Raporti ynë i vlerësimit të terrorizmit është një tjetër mjet për të ndihmuar zbatimin e ligjit të identifikojë dhe adresojë këto kërcënime në zhvillim, në ato që vazhdojnë të jenë rrethana sfiduese, » shtoi Sekretari i Përgjithshëm Stock. Përdorimi i teorive të dezinformimit dhe konspiracionit gjithashtu shfaqet si një emërues i përbashkët në të gjithë spektrat idealist, dhe si një tregues i kërcënimeve mbizotëruese ndaj synimeve prioritare.

Shfrytëzimi i ndarjeve Prania e mbështetësve të ekstremit të djathtë në aktivitetet anti-COVID-19 në një numër në rritje të vendeve perëndimore ilustron përpjekjet për të përdorur pandeminë për të shfrytëzuar ndarjet. Zbatimi i ligjit do të vazhdojë të përballet me përpjekje nga ekstremistët e dhunshëm të ekstremit të djathtë për të radikalizuar lëvizjet shoqërore, të tilla si përplasja me grupet e ekstremit të majtë dhe / ose provokimi i përdorimit të forcës. Vendet anëtare inkurajohen të shkëmbejnë dhe të kontrollojnë informacione në lidhje me individë dhe grupe që përdorin teori konspirative COVID-19 për të thirrur dhe planifikuar veprime të dhunshme. Përdorimi i koordinuar dhe i qëndrueshëm i

Njoftimeve të INTERPOL-it mbetet kyç për të parashikuar kërcënimet që vijnë nga ndikimi direkt dhe indirekt i pandemisë. Raporti i INTERPOL gjithashtu nënvizon se rikthimi i përsëritur i masave kufizuese ka të ngjarë të mbështesë një shkallë të trazirave civile si dhe ndikimin në zgjedhjen e kohës dhe synimeve për aktet terroriste. Raporti përfshin rekomandime dhe shenja paralajmëruese të hershme për komunitetin global të zbatimit të ligjit për të monitoruar në adresimin e këtyre kërcënimeve.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...