4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Kosovari mbështet një teniser serb duke e dërguar në Zvicër. Kosova nesër mund ta ketë « Djokovicin » e vet!

Teniseri i ri serb Filip Pavic (15) merr « Mirenhojen » te shrkuar ne shqip dhuruar nga autoritet kosovare si teniseri me i mire ne kategroine e moshes së tij 

Bernë, 31 -Nuk jane edhe aq te këqija maredhëniet mes shqiptareve dhe serbeve ne Kosove ashtu siq i paraqesin disa gazeta qe nuk ia duat te mire perspektives së rajonit. Pamavresisht nga qalimet ne politike, bashkepunim dhe ndihemesat mes shqiptareve dhe pakices serbe ne Kosovë vazhdon  dhe kjo deshmon se vazhdon tradita e « vllaznim bashkimit », shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kosova nesër mund ta kete « Djokovicin » e vet!

Behet fjalë për te riun Filip Pavic (15),  nje teniser e ri nga komuniteti serb ne Kosovë i cili muajin e ardhshem do te udhëtoje për në Zvicër në kërkim të një perspektive më të mirë.

Këtë e ka bërë të mundur një shqiptari nga Gjilani, pasi kihste mësuar se Filipi nuk i ka kushtet për stërvitje adekuate. Në tre vitet e fundit nuk ka trajnerë, edhe pse ka fituar mbi 30 turne dhe është pozicionuar në vendin e katërt të tenistëve më të mirë të Kosovës në kategorinë nën 16 vjeç. I riu serbe, kush e dine, neser Kosova mund te « Novak Gjukovicin » e vet, ka shkruar ne fund gazeta Le Canton27.ch

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...