1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Ministri turk i Mbrojtjes Akar ne Kosovë: Rehatia, paqja dhe siguria e vëllezërve dhe motrave tona këtu na bëjnë të lumtur!.

Prishtinë, 29 dhjetor -Ministri truk i mbrjtjes Akar gjate vizites ne Kosovë nde rtjera ak then se : Ne kemi vlera të përbashkëta dhe një të kaluar historike me Kosovën. Kemi përgjegjësi ndaj popullit këtu. Rehatia, paqja dhe siguria e vëllezërve dhe motrave tona këtu na bëjnë të lumtur!.. » (Buradaki kardeşlerimizin, dostlarımızın rahatı, huzuru ve güvenliği bizi sevindiriyor..) ka shkruar agecnia turke Anadoli, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Akar tha: « Ne ndjekim nga afër zhvillimet në Ballkan, veçanërisht në Bosnje-Hercegovinën dhe Kosovën miqësore dhe vëllazërore. Rehatija, paqja dhe siguria e vëllezërve dhe motrave tona këtu na bëjnë të lumtur, përndryshe ndihemi të trishtuar ».

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, pas kontakteve të tij në kryeqytetin Prishtinë, ka shkuar në Prizren, ku ka qenë në kuadër të vizitës së tij zyrtare dhe ka kryer ekzaminime dhe inspektime në Kryesinë e Delegacionit të Përfaqësuesit të Turqisë së Kosovës.

Akar përshëndeti skuadrën ceremoniale me mbërritjen e tij në kazermën Sulltan Murat, mori një informim mbi aktivitetet dhe dha udhëzime.

Më pas, Akar u takua me Mehmetçikun në kazermë dhe e përgëzoi Mehmetçikun për punën e tij të suksesshme.

Duke theksuar se Forcat e Armatosura Turke kryejnë detyra shumë të rëndësishme në Kosovën miqësore dhe vëllazërore, Akar tha: « Ne kemi vlera të përbashkëta dhe një të kaluar historike me Kosovën. Kemi përgjegjësi ndaj popullit këtu. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë kosovarëve në kauza e tyre e drejtë. Për ta bërë jetën e tyre më të lehtë këtu, me aq sa mundemi. » Ne jemi këtu për të kontribuar në çështjet e tyre të mbrojtjes dhe sigurisë. » përdori frazat.

Duke kujtuar se çfarë ka ndodhur në të kaluarën e Kosovës, Akar tha:

« Ne i ndjekim nga afër zhvillimet në Ballkan, veçanërisht në Bosnje-Hercegovinën dhe Kosovën miqësore dhe vëllazërore. Rehatia, paqja dhe siguria e vëllezërve dhe motrave tona këtu na bëjnë të lumtur, përndryshe jemi të trishtuar. Ne kemi dhënë kontributin tonë më të mirë për integrimin e Evropës dhe institucioneve të Atlantikut dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë edhe në të ardhmen”.

Duke vënë në dukje se Mehmetçikët përfaqësonin Turqinë dhe flamurin e kuq nga njëra anë, dhe kryenin detyrat e tyre ushtarake nga ana tjetër, Akar tërhoqi vëmendjen për rëndësinë e detyrës së përfaqësimit.

Interesi qytetar për qendrën e qytetit

Duke thënë se Forcat e Armatosura Turke kaluan periudhën më të ngarkuar në historinë e Republikës, Akar tha: “Në kuadër të misioneve dhe marrëdhënieve dypalëshe të NATO-s, OKB-së, BE-së dhe OSBE-së, si dhe në Somali, Kosovë, Bosnje dhe Hercegovinë, Katari dhe Libia, si dhe Azerbajxhani dhe Libia. Ne qëndrojmë pranë të gjithë miqve dhe vëllezërve tanë në shumë vende gjeografike. Ne do të vazhdojmë të bëjmë atë që është e nevojshme për të garantuar sigurinë e vendit, kombit dhe kufijve tanë dhe për të mbrojtur të drejtat, interesat tona dhe interesat në Mesdheun Lindor, Egje, veriun e Sirisë dhe veriun e Irakut”. tha.

Duke festuar vitin e ri të Mehmetçit, Akar ka vizituar Konsullatën e Përgjithshme të Turqisë në Prizren pas vaktit që ka ngrënë me ushtarët. Pasi bëri një xhiro të shkurtër në qendër të qytetit, Akar u ndesh me interesimin e qytetarëve.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...