16.4 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Lyon tashmë dëshiron të ndahet me Xherdan Shaqirin

Berne, 30 dhjetor -Lion do të ishte gati të shesë yllin e tyre zviceran, të rekrutuar për 11 milionë euro (përfshirë bonusin) këtë verë. “Shaq” nuk arriti të fitojë në Francë, njofton gazeta zvicerane LeCanton27.ch duke ju referuar « L’Équipe ».

4.2 milionë euro në vit

Xherdan Shaqiri është paraqitur ne « L’Équipe » këtë të enjte, më 30 dhjetor. Fatkeqësisht, jo për arsyet e duhura. Gazeta e famshme sportive franceze ofron tendencat e tregut dimëror, në formën e një pasarele dhe sfilate. Ylli i Natit zviceran, shqiptari  gerdan Dhaqiri ecën atje në plan të parë me fjalët « largime » nën këmbë. Fillimtari i ri i verës në Olympique Lyonnais, « XS » tashmë mund të largohej nga dera e pasme.

Klubi francez kishte vënë në tryezë 11 milionë (përfshirë bonusin) për të sjellë Balois. “Shaq” nuk kishte asnjë hezitim të largohej nga Liverpool – ku luajti pak kohë – pas një Euroje historike me skuadrën zvicerane, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në rubrikat e përditshme gazetari Vincent Duluc nuk është i sjellshëm me Xherdan Shaqirin. “Rekordi i tij në Lyon konfirmon reputacionin që i bashkangjitet hapave të ndërkombëtarit zviceran: një as në përzgjedhje, por, në klub, një mistigri, të cilin OL tashmë synon ta heqë qafe këtë dimër, gjashtë muaj pasi e bleu. […]

Dështimi është i dukshëm (13 ndeshje, një gol, dy asistime) dhe moskuptim total: vështirë të dihet se kush e ka pasur idenë për ta sjellë atë.”

Xherdan Shaqiri mund të paguajë çmimin. E shkëlqyeshme në vijën e lojës me skuadrën zvicerane, « XS » nuk mundi të fitonte të njëjtin pozicion në Lyon ku konkurrenca është e ashpër (në veçanti Paqueta dhe Aouar). Renezi, i cili festoi ditëlindjen e tij të 30-të tetorin e kaluar, fatkeqësisht nuk i ka më këmbët për të bërë diferencën në krah, si në të kaluarën.

Ku mund të shkojë? Paga e zviceranëve nuk është në dorën e të gjitha buxheteve. “Shaq” arkëton 4.2 milionë euro në vit. Me më pak se një vit para Kupës së Botës, Balois do të duhet të gjejnë shpejt një rrugëdalje. Pa marrë parasysh koston.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...