20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Lyon tashmë dëshiron të ndahet me Xherdan Shaqirin

Berne, 30 dhjetor -Lion do të ishte gati të shesë yllin e tyre zviceran, të rekrutuar për 11 milionë euro (përfshirë bonusin) këtë verë. “Shaq” nuk arriti të fitojë në Francë, njofton gazeta zvicerane LeCanton27.ch duke ju referuar « L’Équipe ».

4.2 milionë euro në vit

Xherdan Shaqiri është paraqitur ne « L’Équipe » këtë të enjte, më 30 dhjetor. Fatkeqësisht, jo për arsyet e duhura. Gazeta e famshme sportive franceze ofron tendencat e tregut dimëror, në formën e një pasarele dhe sfilate. Ylli i Natit zviceran, shqiptari  gerdan Dhaqiri ecën atje në plan të parë me fjalët « largime » nën këmbë. Fillimtari i ri i verës në Olympique Lyonnais, « XS » tashmë mund të largohej nga dera e pasme.

Klubi francez kishte vënë në tryezë 11 milionë (përfshirë bonusin) për të sjellë Balois. “Shaq” nuk kishte asnjë hezitim të largohej nga Liverpool – ku luajti pak kohë – pas një Euroje historike me skuadrën zvicerane, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në rubrikat e përditshme gazetari Vincent Duluc nuk është i sjellshëm me Xherdan Shaqirin. “Rekordi i tij në Lyon konfirmon reputacionin që i bashkangjitet hapave të ndërkombëtarit zviceran: një as në përzgjedhje, por, në klub, një mistigri, të cilin OL tashmë synon ta heqë qafe këtë dimër, gjashtë muaj pasi e bleu. […]

Dështimi është i dukshëm (13 ndeshje, një gol, dy asistime) dhe moskuptim total: vështirë të dihet se kush e ka pasur idenë për ta sjellë atë.”

Xherdan Shaqiri mund të paguajë çmimin. E shkëlqyeshme në vijën e lojës me skuadrën zvicerane, « XS » nuk mundi të fitonte të njëjtin pozicion në Lyon ku konkurrenca është e ashpër (në veçanti Paqueta dhe Aouar). Renezi, i cili festoi ditëlindjen e tij të 30-të tetorin e kaluar, fatkeqësisht nuk i ka më këmbët për të bërë diferencën në krah, si në të kaluarën.

Ku mund të shkojë? Paga e zviceranëve nuk është në dorën e të gjitha buxheteve. “Shaq” arkëton 4.2 milionë euro në vit. Me më pak se një vit para Kupës së Botës, Balois do të duhet të gjejnë shpejt një rrugëdalje. Pa marrë parasysh koston.

Derniers articles