22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me mjeket evropiane

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer të mjekëve si dr.Gazmend Berisha dhe dr.Aurora Dollenberg , të cilët treguan gatishmëri dhe përkushtim maksimal në përmirësimin e gjendjes së shëndetësisë mbarë shqiptare. N ekee kongres muaren pjese edhe autortete nga Qveria e hkipit zrtar te rpire nga minsitri i Shendetsise Bekim Sali, njofton gazate zvicerane Le Canton27.ch

Ministri  shendetesise Bujar Sali: Kenaqësi e veqant të bashkepunosh me presidenten e AMFE dr.Aurora Dollenberg dhe te jesh  ne mesin e mjekëve që të ndërtojnë duke ndarë njohurit për të qenë nga të suksesshëmit !

Paneli i sotëm, dedikuar të rinjve dhe shëndetit mendor, që ishte organizuar me iniciativën e bashkëshortes së Presidentit të vendit, ngërthen temë jashtëzakonisht të rëndësishme, për të cilën duhet folur sa më shumë, që kështu ta nxisim ndërgjegjësimin individual dhe kolektiv për kujdesin e shëndetit mendor.

Ministria e Shëndetësisë se Maqedonise se Veriut e rpire nga minsiri Salli,  përveç që e vlerësua shumë këtë aktivitet,  kane lënë derën e hapur dhe dorën e shtrirë për cilëndo trajtë dhe nivel të bashkëpunimit që hap perspektiva të reja, që ofron risi dhe mundëson cilësi. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me mjeket evropiane

“Sot kisha kënaqësi të marr pjesë në hapjen e kongresit të radhës Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë. Edhe pse përcaktori etnik në mjekësi nuk është elementi më i rëndësishëm, më vjen mirë që mjekët shqiptarë janë tubuar rreth një asociacioni të këtillë dhe që me kaq përkushtim ndihmojnë në avancimin e dijeve shkencore të mjekësisë, nga e cila përfitojnë të gjithë. Organizimi i Kongresit të Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë sot në Shkup është një mundësi e re për të dëgjuar dije të reja, për të këmbyer përvoja të panjohura dhe për të zgjidhur probleme që janë paraqitur ndërkohë në shëndetësi. Duke qenë i fokusuar në shëndetësinë post-COVID, ky kongres shndërrohet në ngjarje jashtëzakonisht të rëndësishme për sistemin tonë shëndetësor.”, ka theksuar minsitri Bujar Sali
“Në fjalimin tim theksova se në kuadër të Programit për kujdes shëndetësor ndaj personave me çrregullime mendore, i cili përgatitet nga Ministria e Shëndetësisë në bazë vjetore, parashikohet zhvillimi i qendrave të shëndetit mendor si formë trajtimi jashtinstitucional, kjo në përputhje me rekomandimet e OBSH-së. Së fundmi, është hapur dhe funksionon Qendra e Shëndetit Mendor në Koçan dhe janë duke u bërë përgatitje për hapjen e qendrave të tilla në Kërçovë, Manastir e Shtip. Po ashtu, planifikohet hapja qendrës së shëndetit mendor që do të jetë e dedikuar posaçërisht për të rinjtë…” ka thene pas punimeve kongresit ministri  i shjendetsise z.Sali per gazeten zvicerane Le Canton27.ch
Falënderim i veçantë për lideren dhe meritorën e këtije evendiment Dr.Aurora Dollenberg nga Gjermania, dhe të gjithë atyre që ndanë me ne njohurit e tyre. “Kongresi i 14-të i Federates së Mjekëve Shqiptar në Europë (AMFE)”, nder dhe kënaqsi që isha prezente në këtë organizim mjekësor të realizuar sot në Shkup.
Falemnderim i veqant për lideren e kësaj organizate – Dr.Spec Aurora Dollenberg– specializante në mjekesine urgjente, familjare dhe gjithashtu psikoterapeute, e cila ushtron profesionin në Gjermani, ndër te gjitha nje njeri plot zemer dhe tejet human!

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...