24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se WHO. Ne punimet e ketij sesioni po marrin pjese edhe ministri i Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali dhe amabsadorja, përfaqësuesen e përhershme të Maqedonisë së Veriut pranë Kombeve të Bashkuara në Gjenevë zonja Teuta Agai Demjaha, njdfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali po merr pjesë në Asamblenë e 75-të të Organizatës botërore të shëndetësisë në Gjenevë, Zvicër.

Në fjalimin me temë “Shëndet për paqe dhe paqe për shëndet”, ministri Sali foli për aktivitetet e realizuara dhe gatishmërinë e sistemit shëndetësor për përballje sa më të suksesshme me pandeminë me Kovid-19, që është bazë e mirë edhe për përballje me gjendjet e ardhshme të krizave.

“Shëndeti për paqen, paqja për shëndetin” ishte tema e flalimit te ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali

Këto dy vitet e fundit, pandemia e COVID-19 ka qenë një sfidë për të gjithë ne, duke imponuar ipso një sfidë ndaj parimeve të Kushtetutës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Fatkeqësisht, pandemia çoi në vuajtje të konsiderueshme të shumë qytetarëve dhe humbje të jetëve njerëzore edhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në përputhje me strategjinë dhe udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bëri përpjekje për identifikimin sa më të shpejtë të rasteve pozitive përmes zbatimit dhe forcimit të monitorimit, testimit dhe trajtimit aktiv; Ekipet e kujdesit shëndetësor COVID-19 janë mobilizuar brenda institucioneve shëndetësore publike; u rrit kapaciteti i njësive të kujdesit intensiv; u monitorua sistemi për trajtimin e pacientëve në shtëpi; dhe, spitalet COVID-19 u krijuan në përpjekje për të rritur kapacitetin e trajtimit. E gjithë kjo paraqiste një sfidë reale dhe ngriti nevojën për bazë solide të veprimeve të shpejta dhe afatgjata për të përmirësuar reagimin aktual ndaj COVID-19, dhe rrjedhimisht, për të forcuar gatishmërinë e Maqedonisë së Veriut për situata të ndryshme krize në përgjithësi.

Për më tepër, ngjarjet në Ukrainë na imponojnë një sfidë tjetër. Jemi thellësisht të shqetësuar për ndikimin e agresionit ushtarak të Federatës Ruse kundër Ukrainës. Implikimet tragjike me vuajtjet njerëzore dhe humbjen e jetëve privojnë komunitete të tëra nga kujdesi shëndetësor dhe tashmë po shfaqin efekte në çdo vend të rajonit.
Duke kujtuar parimet e Kushtetutës, ne u bëjmë thirrje të gjithëve që të vazhdojmë të mbrojmë dhe promovojmë shëndetin si vlerë themelore për arritjen e paqes dhe sigurisë, edhe në situatat më të vështira. Dhe, thirrni Federatën Ruse që të angazhohet për një zgjidhje paqësore të kësaj krize. Ne mbështesim Organizatën Botërore të Shëndetësisë “Iniciativa për Shëndet dhe Paqe” dhe besojmë se kjo nismë do të kontribuojë në forcimin e urës që lidh ndihmën humanitare, zhvillimin e qëndrueshëm afatgjatë dhe ndërtimin e paqes.

E nderuara Nënë Tereza, bashkëqytetarja ime nga Shkupi, do të thoshte: “Atë që e ndërton me vite, mund të shkatërrohet brenda natës; e ndërtoi gjithsesi.” Dhe, me të vërtetë, shëndeti dhe paqja duhet të ndërtohen të pandashme, sepse ato janë e vetmja zgjidhje reale për çdo situatë.
Shume faleminderit.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...