20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Nefail Maliqi në kongresin e mediave botërore (IFJ) ne Bruksel dënon gjuhën fyese të ministrave dhe shtypit serb ndaj shqiptarëve

Mediet bashke me autoritetet serbe vazhdojnë me gjuhën e ashpër ndaj shqiptareve jo vetem ne Luginen e Presheves por edhe atyre ne ballkan. Shih per kete ata vazhdojne t’i fyjne shqiptaret me terma pezhurativ « siptari » e cila fjale fyese perdoren ne kohen e regjimit dikatroial serb te prire nga kryekrimeneli serb Miloshevic, ka thëne gazetari yne i njohur ne Zvicër Nefail Maliqi  ne kongresine fundit te mediave boterore ne Bruksel organizuar nga Federata Nderkombetare e Gasetarve -IFJ.

Serbia se pari te korrigjoj gjuhen e pastaj kufirin. Para hundëve të OSBE-së fyhen shqiptarët si në kohën e Miloshevicit?!

Serbia siç duket aq rëndë e ka për ta pranuar Kosovën si shtet të pavarur, sa që edhe tash 22 vite pas përfundimit të luftës, udhëheqësit e saj ende vazhdojnë ofendojnë shqiptarët.

Fyerjet e Serbisë nuk janë diçka e re ose e befasishme, mirëpo derisa ata kanë pranuar të bëjnë dialog me Kosovën, duhet të fillojnë ta pranojnë të vërtetën dhe të mbarojnë së ofenduari. Ishte ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandër Vulin, i cili muaj më parë pasi ishte zgjedhur ministër në qeverinë e re të udhëhequr nga partia e Aleksandar Vuçiqit, në mediat në gjuhën serbe, ai nuk harroi të flasë për shqiptarët duke ofenduar rëndë, madje në mënyrë pezhorative duke përdorur termin “shiptari”. Ndërkohë në lidhje me deklaratën e tij kishte reaguar deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi dhe kreu i KKSH-së z.Ragmi Mustafa i cli paditi ministrin serb Vulin. Por kjo gjykate ka hedhur poshtë padinë kundër Vullinit për termin « shiptari » edhe spe nje gjykate tjeter serbe po ashut ne Beograd ju ka ndalur mediave te perdorin termin « siptari » fjale kjo q ekonsideorhet fyese, ka thne z.Maliqi ne Bruksel.

Serbia siç duket as pas 22 vitesh te bombarsimeve nuk ka mbledhur mend pas përfundimit të luftës, udhëheqësit e saj ende vazhdojnë ofendojnë shqiptarët si dikur nen regjimine kryekiminelit Miloshevic, ka thëne z.Maliqi ne fillimi te flaimit ne Bruksel, para kolegeve vezhuesve nderkombëtar. Aq me keq se keto fyerje sot behen para syve te OSBE-së e cila organizate ne Kosovë ka denuar mijëra euro mediat apo aotoritetet kosovare dhe shqiptare pse kane shkruar apo permendur termin « shkie »,  transmeton gazeta zviceran « Le Canton27.ch »

Kolegu yne Nefail Maliqi i cili eshte ne krye te shoqates nderkombetare te gazetareve qe tubon qindra perfaqesues te mediave boterore ne Gjenevë bashke me dy asociacionet simotra nderkombëatre  që përkujdesen për gazetarët dhe lirinë e shtypit në botë, Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (The International Federation of Journalists) (IFJ) në Bruksel dhe “Reporterët pa kufij” (RSF) duke dënuar gjuhën e urrejtjes nga perosnlaitet dhe  mediet e Serbisë kane rteguar tek OSBE dhe ambasada e SHBA-ve dhe te BE-së ne Beograd.

Sipas Ernest Sagaga, shef i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ) për Evropën dhe Olivier Basile, përgjegjës i “Reporterët pa kufij” për Evropën me seli në Bruksel, nga Beogradi kanë kërkuar që mediet serbe të ndalin fyerjet ndaj shqiptarëve me termin “siptari”, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Sipas Sagaga nga IFJ, “fjalori i urrejtjes dhe i fyerjeve i takon së kaluarës. Gjuha fyese nga koha e diktatorit serb Millosheviç si “Siptari” duhet të hiqet nga mediat serbe, ndryshe nuk i bën mirë vetë Serbisë, e cila po bëhet gati t’i bashkëngjitet familjes së madhe Evropiane, BE-së”.

Lidhur me këtë edhe Organizata Ndërkombëtare e Gazetarëve Shqiptarë në Zvicër dhe Evropë-AGSHZE (Association Internationale des Journalistes Albanais en Suisse et en Europe-AJASE) para ca ditësh i është drejtuar OSBE-së në Vienë dhe Beograd, duke kërkuar që të përdorin atutoritetin e tyre duke ndalur urrejtjen dhe racizmin në faqet e medieve serbe duke fyer shqiptarët me “siptari”.

Lideret nga Lugina e Preshevës kane kerkuar qe Serbia nese vertete ka ndermend te jete nje dite anetare e BE-së, ajo duhet të heq dorë nga gjuha e urrejtjes qae perdorej ne kohene Miloshvcit, gjuhe kjo raciste e cila eshte rpvokim dhe ushqen dhunën. Ata kane dënuar ashpër këtë aktë dhune dhe kërkojne që autorët të sillen para drejtësisë, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Edhe përfaqësuesit e një organizatë me emrin EBART përmes nje raporti kanë konstatuar se në mediet serbe shqiptarët janë fyer mbi 100 herë me termin “siptari” keto dy vitete fundit?!

Përfaqësuesi i medieve shqiptare ne Ballkan, gazetari yne ngsa Gjeenva Nefail Maliqi në fjalimin e tij në kongresin e IFJ mbajtur në Bruksel ka tërhequr vërejtjen se “mediet në Shqipëri, Kosovë e Preshevë, sikur anembanë Ballkanit, janë në një gjendje të vështirë ekonomike dhe politike, për çka edhe ju mungon pavarësia mediatike dhje u jane nenshtruar boseve politike..Derisa ne Serbi, gazetaret dhe mediat paghuhen mire nga boset politik per te fyer shiptaret me « Siptari » ne Kosove e Shqiperis shteti  deh bopset poltike ne emnmyxre legale dhe ilegale i paguan mediat  per t’mos prekut temat, siq i kosiderojne ata, te « nxeheta » si korrupcionin apo krimin.. »

Në mesin e 180 vendeve, Serbia, Mali i Zi, Maqedonia, por edhe Kosova e Shqipëria mbeten të fundit. Pas rënies së regjimit diktatorial të Milosheviçit, i cili ishte armiku numër një i mediave në Kosovë e Serbi shumë analistë menduan se me të ikën edhe ditët e zeza për mediet. Por, sipas kryetarit të AGSHZE-së, elementët e këtij regjimi të gjuhës se urrejtjes, racizmit dhe fyerjeve ende kanë mbetur sidomos në mediet serbe. Nese, Serbia nuk eshte e gatshme te korrigjoj gjuhen ndaj shqipatreve , atehere si pretendonte ta korrrigjkonte kufirin e cila ide deshoti fale SHBA-se dhe Gjermanisë!

“Themi kështu sepse përkundër pranisë së OSBE-së në Beograd, jo vetem shtypi serb por edhe autzoritet serbe ne krye te shtetit,  vazhdojne të fyejë e etiketoj pa kurrfare turpi shqiptarët ne Luginën e Preshevës dhe shqiptarët në përgjithësi duke përdorur ende gjuhën e Millosheviçit si “siptari”, “Kosovo i Metohija”, “kosmet”, “terroristi”, “vehabisti”, “islamist” etj..” ka pohuar në Bruksel kryetari i AGSHZE. Te gjtha keto « epitete » ju dhane para dhe gjate procsit kunder ish-pjesdetarev e te UCPMB-së duke i kualifikuar ata si « terroriste » dhe pas ca muajsh ata u lriuuan te pafajshem nga autortitet serbe, por « harruan » t’i kerkojn e falje spe ata para ca muajsh i kishin fyerr e etiketuiar permes propcesve arbitrare si « terrorist » ne Kvendin serb dhe mediat e Beogradit!

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...