15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Ata që mbajnë shall të kuq, qenkan ‘komunistë’ e ‘kinezë’?! Po këtyre personaliteteve botërore që ndihmuan pavaresinë e Kosovës çka me u thënë?

« Mustafa reagon për shallat e kuqe: Nëse qytetarët votojnë me emocione rrezikojmë të marshojmë si në Revolucionin Kulturor Kinez.. » janer tituj e disa gazetave ne Kosovë. Pos partizaneve te LDK-së se Isa Mustzafes, edhe militantet e PDK-së kane komentuar me shume me fotografi neper gazeta dhe rrejte sociale duke paraqitur njerez me shalla te kuq rrugeve te Kinës duke i quajtur simptazantet e VV, qytetare keta të Kosoves me shalla te kuq si « kinez » apo « kominist »?!
Kurse gazeta zvicerane ne shqip « Le canton27.ch » ka shkruar duke paraqitur disa fotografi  të personaliteteve kombëtare dhe nderkombëtare me shalla te kuq qofshin ata amarikan apo evorpian,  duke shkruar se « krejt bota me Albin Kurtin! te gjithe  me shalla te kuqe, simbol flamuri, lirie, dashurie e ardhmerie!..
« Dhe per cudi pse po kane frike disa nga kjo ardhmeri nga kjo dashuir mes qyetarve te Kosovës, duike akuzuar qyetetaret e Kosovës si « komunist », madhje dhe nga ata lider te cilet per 50 vjet me radhe i sherbyne sitemit komunist ne Serbi dhe Jugopsdéaélvi?!.. » ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »
Gazeta ne fjalë te vazhdim  per ta ilustruar shkrimin ajo ka vene ne faqen e saj disa fotografi te persoanliteteve te njohur nderkombëtare dhe yje te filimit, muzikes dhe sportit boteror te cilet shifne me shalle te kuq sikuir zonja.Clinton, Merkel, Calmy-Rey, Schwarcenegger, Bush, Kadare, Erdogan, Solana, Blaire, Dua Lipa, Rita Ora, Ronaldo, Zidan, Pele, Sofia Loren, Angelina Jolie etj.. duke shkruar se « Edhe këto personalitete që e bënë pamvaresine, qe e cliruan Kosoven na qenkan «komunist» dhe «kinez»?!May be an image of 6 people and people standing

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...