-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Ata që mbajnë shall të kuq, qenkan ‘komunistë’ e ‘kinezë’?! Po këtyre personaliteteve botërore që ndihmuan pavaresinë e Kosovës çka me u thënë?

« Mustafa reagon për shallat e kuqe: Nëse qytetarët votojnë me emocione rrezikojmë të marshojmë si në Revolucionin Kulturor Kinez.. » janer tituj e disa gazetave ne Kosovë. Pos partizaneve te LDK-së se Isa Mustzafes, edhe militantet e PDK-së kane komentuar me shume me fotografi neper gazeta dhe rrejte sociale duke paraqitur njerez me shalla te kuq rrugeve te Kinës duke i quajtur simptazantet e VV, qytetare keta të Kosoves me shalla te kuq si « kinez » apo « kominist »?!
Kurse gazeta zvicerane ne shqip « Le canton27.ch » ka shkruar duke paraqitur disa fotografi  të personaliteteve kombëtare dhe nderkombëtare me shalla te kuq qofshin ata amarikan apo evorpian,  duke shkruar se « krejt bota me Albin Kurtin! te gjithe  me shalla te kuqe, simbol flamuri, lirie, dashurie e ardhmerie!..
« Dhe per cudi pse po kane frike disa nga kjo ardhmeri nga kjo dashuir mes qyetarve te Kosovës, duike akuzuar qyetetaret e Kosovës si « komunist », madhje dhe nga ata lider te cilet per 50 vjet me radhe i sherbyne sitemit komunist ne Serbi dhe Jugopsdéaélvi?!.. » ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »
Gazeta ne fjalë te vazhdim  per ta ilustruar shkrimin ajo ka vene ne faqen e saj disa fotografi te persoanliteteve te njohur nderkombëtare dhe yje te filimit, muzikes dhe sportit boteror te cilet shifne me shalle te kuq sikuir zonja.Clinton, Merkel, Calmy-Rey, Schwarcenegger, Bush, Kadare, Erdogan, Solana, Blaire, Dua Lipa, Rita Ora, Ronaldo, Zidan, Pele, Sofia Loren, Angelina Jolie etj.. duke shkruar se « Edhe këto personalitete që e bënë pamvaresine, qe e cliruan Kosoven na qenkan «komunist» dhe «kinez»?!May be an image of 6 people and people standing

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...