13.7 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Në Zvicër ‘për një grua’ rrahen mes veti mbi 100 veta, dy grupe rivalesh. Ka të lënduar, mesin e tyre edhe një femijë shqiptar

Dy grupe rivale u përleshën në stacionin e trenit Laufen të shtunën në mbrëmje. Policia nuk e di ende se për çfarë ka ndodhur përleshja masive mes 100 personabe. Përleshje masive ka ndodhut ne Laufen (BL) ku  « Bëhej fjalë për një grua » njofton hazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referusr Blick.ch

Shkallëzimi i testosteronit në Laufen BL! Të shtunën në mbrëmje rreth orës 20:00 pati disa përleshje në komunitetin e vogël midis Bazelit dhe Délemont. Mosmarrëveshjet fizike kanë ndodhur mes sheshit të akullit dhe stacionit të trenit, ku ka pasur përleshje të vazhdueshme mes një numri të madh të rinjsh dhe të rinjsh në moshë madhore.

“Me sa duket ka pasur edhe lëndime të lehta”, shkruan policia e Basel-Landschaft në një njoftim për media.

Provokimet verbale çuan në dhunë

Sipas konstatimeve të deritanishme të policisë, pas debateve fillimisht verbale para sheshit të akullit, kanë ndodhur sulme të ndërsjella mes dy grupeve rivale. Një total prej rreth 100 personash ka të ngjarë të kenë marrë pjesë. Më pas përleshjet u zhvendosën në drejtim të stacionit të trenit, i cili është rreth 650 metra larg

Me të mbërritur policia, banditët janë larguar në drejtime të ndryshme.

Dy grupe të ndryshme nga Thierstein dhe Laufental

“Me sa dihet, dy grupet janë të rinj dhe të rinj të rritur që identifikohen me rajonin Thierstein SO nga njëra anë dhe rajonin Laufental BL nga ana tjetër”, shkruan policia në njoftimin për shtyp.

Policia nuk ka ende dijeni për arsyet që kanë çuar në përplasjen mes dy grupeve. Ajo është në kërkim të dëshmitarëve.

« Filloi një kundër një »

Dyshohet se një mosmarrëveshje mes një 15-vjeçari zviceran dhe një shqiptar 15-vjeçar ka qenë shkëndija që ka bërë që tyta të shpërthejë. « Filloi një për një, » thotë një i ri për Blick, i cili njeh disa njerëz të përfshirë në përleshje. « Ishte për një grua – në fakt si gjithmonë. » Përleshja nisi “e drejtë”, por më pas shqiptari thirri shumë kolegë. “Sigurisht që duhej të paraqiteshin me 80 burra”, mërzit insajderi. Nga ana tjetër, ishin vetëm tre shokë të tij.

Disa nga kolegët e Albanit ishin gjithashtu dukshëm më të rritur. « Më i ri ishte 15 vjeç dhe më i madhi rreth 30 ».

I riu pretendon se e dinte se në lojë ishin thika, nyje tunxhi dhe shkopinj bejsbolli. Ai gjithashtu dëshiron të korrigjojë që të dy grupet vijnë nga rrethi Thierstein – por njëri prej tyre është më i « varur » në Laufen.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...