4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Këmbët e Xhakës, Shaqirit..shkruajnë historinë e suksesit të futbollit helvetik në botë. Krenari dhe imazh i mirë për Zvicrën dhe shqiptarët në botë

Bernë, 9 dhjetor -Tifozët zviceranë janë duke kërkuar që Granit Xhakës t’i hiqet shiriti i kapitenit. Gazetat zvcerane kane bërë sondazhe me pyetjen se a duhet të vazhdojë Xhaka si kapiten i helvetikëve. Kjo i vie sikur me bere sondazh me pyetjen: Nuk doni te shkëlqeje Zvicra ne arenën nderkombëtare ne futboll? Sipas gazetes Blick 69% e te anktuarve kanë qenë të mendimit se Xhakës « duhet t’i hiqet shiriti i kapitenit. » Sipas mediave zvicerane kembet e lojtarit Granit Xhaka kushtojne me se shtrenjti me nje vlerë prej 40 milionëve, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Viteve te fundit, Zvicra ka karrur suksese ne historine  saj te fundtbollit. Kjo eshte deshmuar sidmos ne denien e fundsit,  kur kombëtarj e Zvcrës u « poshtua » me futbollistë shqiptare. Jmeik dehsmnitare po ashjut se para 10 vitesh, kur ekipi helevetik nuk kiishet aq emer t e madh ne botë, i cili nuk njihej me shume se deri ne Liechtenstein apo ne Annemasse, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

« Vitet mjaltit » te NATI-t me shtatë yjet shqiptare në kombetaren helevetike, kur Zvicra shkelqeu në botë, duke shenuar historikun e saj të futbollit  

Originalbild anzeigenDéjà vu: Ne botrerorin e 2018 ne Rusi,  Zvicra fitoi nga Serbia  me 2-1 me golin e Granit Xhakës, po ashtu sivjet ne Katar me golin e Xhakes, Zvicra fitoi (3:2) duke eleminuar Serbine nga Botërori Katar-2022. Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Blerim Xhemaili, Admir Mehmedi, Ardon Jashari dhe Kastriot Ymeri… jane keto 14 këmbet e futbollisteve zviceran, me origine shqiptare qe e avancuan futbollin hlevetik ne botë. Për sukseset dhe meritat e tyre ne fushen e gjelbert perballe kundershtareve cofte boteror ashtu edhe ne ndeshje tjera e kane deshmuar, për cka i kane duatrokitur gjithe treneret e NATI-t nga Ottmar Hitzfeld (2013) deri sot tek Murat Jakin, madje edhe serbi Vladimir Petkovic.

Jo vetem treneret e NATI-t por edhe tifozet dhe mbare popullata helvetike ishin krenar me futobillistet zviceranë me origjine shqiptare dhe jane mirënjohes qe qeuan  përpara futbollin te Zvicres. Sa here ka pasur kontakte gazeta zvicerane Le Canton27.ch futbillistet zvicerane me origjine nga Kosova apo Maqedonia ata nmjezirt jane shprehur se « ne jemi krenar qe jem zviceran dhe shqiptarë ». Madje, pasi FIFA e shpalli Granit Xhakën lojtari me te mire i ndeshjes Zvicer-Serb (3:2) më 2 dhjetor, gazeta zvicerane Le Canton27.ch kapitenin e NATI-tt e ka shpallur « Personalitet te Vitit 2022 ».

« Unë vetëm kam përvoja të mira me lojtarët me origjinë shqiptare. Ata janë të gatshëm të integrohen, të përshtaten me sistemin. Ata kanë shumë disiplinë, mirënjohjës dhe shpesh më falemnderojne për atë që ata mësoje. Ata gjithashtu punojnë shumë dhe janë të uritur për suksese. Kam vërejtur se ata janë shumë ambiciozë dhe kanë një dëshirë për të mbajtur së bashku në ekip. Ky mentalitet është diçka shumë e ndryshme nga kombet e tjera. Ky është një shembull i mire i integrimit… » ka thëne për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch z. trajneri i NATI-t z.Murat Yakin.

Me dhjetor ne Katar u Zhvillua ndeshja mes Zvicres dhe Portugalisë. Keshtu Portugalia e Mesit eliminon Zvicrën me 6:1. Ne ndshejen e sontme kunder Portgalise luajtne edhe tre zvicerane me orgjine shqiptare si kapiteni Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Ardon Jashari.

Dhe tash sikur nga tifozet por edhe analiste te sporti, futbollin kane te drejte te shtrojne si eshte e mundur qe Zvicra sa here luan me Serbine fiton e pse me disa ekipe tjera humb, siq ndodhi kjo e fundit me Portugalin.

Me 2 dhjetor ne Katar, pas fitores se NATI-t, pyeten kush luaji sot ne Katar “Kosova” dhe Serbia apo Zvicra me Serbinë? 

Les joueurs suisses célèbrent leur victoire face à la Serbie 3-2 et la qualification pour le prochain tour du tournoi, au stade 974 de Doha, le 2 décembre 2022. (Photo, AFP)Tashmë pas duelit mes Zvicrës dhe Serbisë katër vite më parë në Rusi, ka pasur një hetim nga FIFA. Serbët jo vetëm që humbën ndeshjen çerekfinale për shkak të disfatës, por edhe u ndjenë të provokuar nga shprehja e gëzimit me shqiponjë të lojëtarëve fitues me origjinë shqiptare nga Kosova. Ata pyetën se kundër kujt po luanin në të vërtetë, kundër Zvicrës apo kundër Kosovës?

Sipas gazetes Le Canton27.ch Zvicra humbi me Portugalinë, sepse i kishte kapur « mesyshi » (syri i keq) pas fitores me serbët, pas eleminuan Serbine nga boterori, për cka Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët. Por, t’mos harrojme se ndeshja e se martes verte ishte nje ndeshje mes Zvicrës dhe Portugalisë, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja mes “Kosovës” dhe Serbise!…»

Marrëdhëniet mes serbëve, kosovarëve dhe shqiptarëve janë acaruar prej kohësh. Mizoritë humanitare të përkrahësve serbë të regjimit të Millosheviqit detyruan shumë shqiptarë të Kosovës të iknin në vitet 1990 qe shumikca ui sztrehuan ne Zvcer dhe vcendet tjerta evropiane, për cka poltika e sapstrrimit etnik nga regjmi i Beogradit i doli bumerang Serbisë, meqne perendim kosvaret u puneuasn, u shkolluan dhe disa shkuan ne front (UCK) te luftojne e dikush mbeti ne Zvicer dhe u bene jiurst, biznesm,en, jursit e futbollist te njohur ne ekipin e kombëtares ne te cilin ekip luajten 7-8 zvicerane, kresisht me origjine shqiptare nga Kosova apo Maqedonia Veriore.

Vala e refugjatëve si pasojë e luftës së Kosovës solli qindra mijëra vetë në Zvicër. Aty ata gjetën punë dhe një strehë të re. Shumë qëndruan dhe morën nënshtetësinë zvicerane. Megjithatë, ata nuk i harruan rrënjët e tyre si shqiptarë të Kosovës, zakonet dhe zakonet e tyre.

Dhe në vitin 1999 NATO më në fund ndërhyri dhe i dha fund kësaj padrejtësie. Republika e Kosovës shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. kur Zvicra pa hezitim ishte nder vendet e para qe e njohu shtetin e ri evropianë. Shumica e të gjitha shteteve perednimore (SHBA. Gjermnia, Frnca, Italia..)  e njohën këtë status, por Serbia pak per inat e pak per hater te Rusise (qe kishjte pretendime te pushtonte sisa krahina rusofone ne Ukraine, pastaj te merrte Kosovën si pretetks) sot e kesaj dite nuk e njohin.

Kosova është anëtare e plotë e FIFA-s që nga 13 maji 2016, ku anëtarësimi i saj i hjapyi dyert Kosovës të merrë pjesë në lojërat kualifikuese të Kupës së Botës për turneun në Rusi në viti 2018. Megjithatë presidenti rus Vladimir Putin paraprakisht kercnoi ekipin kosovar, se nuk do të kishte vizë hyrje për anëtarët e ish-« krahinës serbe të Kosovës » dhe për rrjedhojë nuk do të kishte asnjë pjesëmarrje në turne.They "enraged" Serbia, Switzerland denied Xhaka and Shaqiri the

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...