15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Mbi 40 mije kompani të reja u krijuan në Zvicër në vitin 2020, në vlugun e pandemise COVID-19

Neuchâtel, 8 dhejtor -Në Zvicër, 40,188 kompani kanë lindur në vitin 2020. Kjo përfaqëson 7.1% të të gjitha kompanive aktive gjatë vitit perknduer se vendi gjendej  në vlugun e pandemise COVID-19, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch

Shumica dërrmuese e këtyre kompanive të krijuara “ex nihilo” kishin një punë të vetme. Kjo klasë madhësie ka shkallën më të lartë të krijimit (10.7%). Në të njëjtën kohë, këto njësi shumë të vogla janë më të cenueshme se ato më të mëdha.

Kjo rezulton në norma më të larta daljeje dhe norma më të ulëta të mbijetesës së firmave të reja krahasuar me klasat e tjera të madhësisë. Këto janë disa nga elementët e marrë nga rezultatet më të fundit të statistikave të demografisë së biznesit (UDEMO) të Zyrës Federale të Statistikave (FSO).

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...