11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Kosovarja që nuk deshi te mesonte gjermanishten mbetet në Zvicër. GJF vendosi kundër dëbimit

Bernë, 3 janar -Një grua 30-vjeçare me origjine nga Kosova, për më shumë se gjashte vjet nuk kishte deshmuar sa duhet autoritet e Zyrës kantonale (AG) për Migracionit se e zoteronte gjuhës gjermane, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch për te cilin rast kishte shkruar para nja jave.

Gjykata Administrative e Aargaut gjashte vitetet e fundit vazhdimisht i ka refuzuar lejeqëndrimin një kosovare (30) qe nuk deshi ta mesonte gjuhen gjermane, si element kryesor për integrim, por Gjykata Federale ka marru nje vendim me ndryshe.

Sipas verdiktit te GJF asaj i është shqiptuar vetëm një paralajmërimm që sipas ligjit konfrom për të huajt dhe jo largimi nga Zvicra.

Blerta (emri i ndryshuar) qe martuar me një kosovar që jetonte në Zvicër me heret, qe nga viti 2015 qe posedonte nje lejeqendrim (B) në Zvicër.

Kosovarja, atëbotë 24-vjeçare kishte ardhur në Aargau në dhjetor 2015 me qellim të bashkimit familjar  e cila ehste ftuar nga zyra kantonale e migracionit, dueke  sygjeruar qe ta mësonte gjermanishten si nje kritet elemantar per te qënderuar ne Zvicër

Ajo, edhe pse ishte zotuar  për njohjen e gjuhës gjermane në nivelin A1, por ajo uk kishte mbajtur premtimin, shkruan e gazeta zvicerane transmeton Le Canton27.ch

Pas ca dites Blerta kiste morur lejeqëndrimin për në Zvicër nga Zyra Kantonale e Migracionit edhe pse ajo nuk posedonte dëshmi se njihte gjuhen gjermane. Dhe ketu nisen rereziqet e debimit te saj nga Zyra Kantonale e Migracionit e cila nuk e kishte përmbajtur kerkesave nga autoritet kantonale per ta mesuar gjuhën.

Pas kesaj « lufte » mes Zyres Kantonale e Migracionit  (AG) dhe kosvares, Gjykata Federale ka  dhe nje vednim ne fund te kesaj te fundit, pra t’mos e deboj aktulaisht shqiptaren ne Kosovë qe sipas GJF  ajo  “gjuhësisht e as ne aspektin social e kulturor nuk eshte e integruar në realitetin e jetes zvicerane”

Gjykata e Lartë Federale sheh te Blerten si kokeforte me nje “qëndrim jobashkëpunues” që është treguar me vite te tera.

 

 

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...