12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Mediat serbe në shok pas një shkrimi në gazetën zvicerane Le Canton27.ch, për shqiptarin që po e mbeshtet teniserin serb në Zvicër

Bernë, 4 janar -“Të Shokuar! Kosova largon Novi Novak Gjokoviçin!? Po e financon një shqiptar nga Gjilani! Serbi, këtë perlë duhet ta ruajme” (“Šok! Tzv. Kosovo odvodi Novog Novaka Đokovića!? Albanac iz Gnjilana ga finansira! Srbijo, moraš da zadržiš ovaj biser“) eshte yk tgtiulli i mediave serbe (Kurir) qe ka terbuar mediat serbe ne Beograd pas shkrimit ne ghazeten zvcerane Le canton27.ch te titulluar: Shqiptari mbështet një teniser serb duke e dërguar në Zvicër. Kosova nesër mund ta ketë “Djokovicin” e vet!

Filip Paviq (15) nga Kosova ka punuar tre vjet pa trajner dhe nuk ka pasur vend të përhershëm për stërvitje

Sipas gazetave te Beogradit “Kjo tani ka ndryshuar. Filipi do të udhëtojë nga Novi Brdo për në Zvicër, ku do të vazhdojë të punojë dhe të përparojë. Veçanërisht interesante është mënyra se si mori mbështetje i riu serb…”

Për këtë ka shkruar një faqe zvicerane në gjuhën shqipe Le Canton 27, e cila ka thënë se shqiptari nga Gjilani ka vendosur t’ia paguajë udhëtimin dhe shpenzimet tenistit të ri kur ka dëgjuar historinë e tij…” kane shrkuar mediat serbe

Shytpi serbe duke ju referuar gazetës zvicerane Le Canton27.ch kane srkuar se Filipi nuk ka kushte për stërvitje adekuate, i erdhi keq për të dhe bëri një punë të mirë, dhe në faqen e përmendur thuhet se pavarësisht kushteve të vështira të stërvitjes, Pavić fitoi mbi 30 turne dhe aktualisht është lojtari i katërt më i mirë në Repoublikën e Kosovë.

I riu që i pëlqen më së shumti të luajë në baltë dhe të shikojë Gjokoviçin dhe që mbështet Yllin e Kuq, është i vetmi serb që luan në turne dhe gara që janë nën kujdesin e Shoqatës së Tenisit të të ashtuquajturës Kosova, dhe për këtë arsye numërohen. atë si “të tijin”, dhe më keq në fund të tekstit, gazeta Le casnton27.ch ka shkruar: ‘Kush e di, Kosova mund ta marrë Novak Gjokoviqin e saj’.

https://www.kurir.rs/sport/tenis/3840705/filip-pavic-teniser-sa-kosova-u-svajcarskoj

 

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...