4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Mediat botërore për vrasjen e lidereve te PDK-së. Vrasje në Pejë mu në ditën kur në Kosovë qëndronte kreu i Gjykatës spaciale

Bernë, 13 shtator -Kosovë: Dy politikanë vendas u qëlluan për vdekje në një mosmarrëveshje (Kosovo: Zwei Lokalpolitiker bei Streit in Bar erschossen); Kosovë: dy politikanë nga partia PDK u vranë në të shtëna në Pejë (Kosovo: due politici del partito PDK morti in una sparatoria a Peja) jane keta vetem disa tituj te mediave boterore qe kane shkruar për për ngjarjen tragjike ne Peje, ku dite me pare humben jeten dy anetare te PDK-së (Thacit dhe Veselit), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas gazetes austriake DiePresse « Kandidati për kryetar komune dhe një ish-kandidat i partisë DPK u qëlluan për vdekje në një bar në Pejë pas një grindjeje. Rrethanat janë ende të paqarta… »

Vrasje mes anetareve te PDK-së ne diten (7 shtator 2021) kur ne Kosovë qendronin krere te Gjykates spaciale

Dy zyrtarë të lartë të Partisë Demokratike të Kosovës u vranë në një konflikt të armatosur në Pejë të Mërkurën në mbrëmje, dhe një person i tretë u plagos. Ngjarja ndodhi mu ne diten kur ne Kosovë qendronte kreu i Gjykates spaciale. Ate dite, kryetarja e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë, Ekaterina Trendafilova, tha se kjo gjykatë është shumë e fokusuar në mbrojtjen e dëshmitarëve.

Të vdekurit janë kandidati i PDK -së për postin e kryetarit në Pejë, Astrit Ademaj, dhe ish -kandidati për kryetar të komunës në Deçan, Blerand Kadriaj. Një vëlla i Ademajt u plagos nga shkëmbimi i zjarrit. Sfondi i mosmarrëveshjes është ende i panjohur.

Pos gazetes austriake per kete vrasje mes anetasrev te PDK-së kane shrkuar edhe meidastj zvcerane dhe boterore sipas te cilave PDK ashut keshut kihste humvur imazhin pas humbjes drastik,e te zjgjdhejve te fundit te 14 shkurtit e keitj viit, dhe ky incidente padyshim ka demtuar shume, duke humbur besimin tek qyterarë e Kosovës.

Kryeministri Albin Kurti ndërkohë i bëri thirrje policisë për zbardhjen e shpejtë të rastit. « Ne të gjithë jemi të tronditur nga kjo ngjarje tragjike, » u citua Kurti nga media. Zgjedhjet lokale do të mbahen në Kosovë në tetor, ka raporetuar DiePresse

Kurse per agjenmcin e italiane Nova, Kandidati për kryetar të qytetit të Pejës për Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), Astrit Ademaj, dhe një ish -kandidat i së njëjtës parti politike në komunën e Deçanit, Blerand Kadrijaj, vdiqën në shkëmbimin e të shtënave me armë nga zjarri. Kryeministri kosovar Albin Kurti dënoi incidentin duke ftuar autoritetet që të sqarojnë atë që ndodhi sa më shpejt të jetë e mundur

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...