22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Gjeneva ndërkombëtare, Konference për Aganistanin: OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë

Gjenevë/UN, 13 shtator -Organizimi në Gjenevë i këtij samiti ndërkombëtar të nivelit të lartë është një sukses diplomatik i Zvicrës. OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë për të parashikuar një krizë serioze humanitare në vendin e udhëheqer nga Talibanët, njfoptn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Ne nuk duhet të dekurajohemi pavarësisht sfidave të mëdha në Afganistan, » tha Ignazio Cassis, Këshilltar Federal përgjegjës për Punët e Jashtme. Gjatë takimit ministror të organizuar të hënën nga OKB nga Gjeneva, Këshilltari Federal, ai « bëri thirrje për ndërhyrje të shpejtë ».

« Konferenca e sotme është hapi i parë, » tha kreu i diplomacisë zvicerane. Ndërsa Zvicra tha se ishte menjëherë gati për të pritur një takim ndërkombëtar pas mbërritjes së talebanëve në Kabul, ai falënderoi sekretarin e përgjithshëm të OKB -së për nismën e tij.

Përpara dyzet shteteve në dhomë ose në internet, ai kujtoi zgjatjen e 33 milion frangave të vendosura javën e kaluar nga Këshilli Federal për të ndihmuar afganët. Zarfi duhet të miratohet nga Parlamenti. E grumbulluar me buxhetin e rregullt të planifikuar për vitin 2022, ndihma zvicerane për rajonin do të arrijë në 60 milion gjatë muajve të ardhshëm.

« Nevojat urgjente të popullit afgan kërkojnë përgjigje të shpejtë humanitare, » tha Cassis. « Vetëm financimi nuk do të jetë i mjaftueshëm, » tha ai. Dhe për t’i bërë thirrje talebanëve, pa i emëruar ata, të garantojnë qasje të papenguar humanitare dhe sigurinë e punonjësve të ndihmës, si dhe të respektojnë të drejtat e pakicave dhe grave.

Të hënën në mëngjes, z. Cassis kishte diskutuar me zotin Guterres. Ai u takua gjithashtu me homologun e tij jemenas Ahmad Awad bin Mubarak, të cilit i kërkoi të punonte për një armëpushim në vendin e tij. Dhe për të cilën ai gjithashtu garantoi se Zvicra ishte e gatshme të vazhdonte përpjekjet e saj për të mbështetur bisedimet e paqes midis qeverisë dhe rebelëve Houthi që kontrollojnë veriun.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...