2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Lufta në Ukrainë: OKB-ja nuk e përjashton mundësinë e një lufte bërthamore

Gjenevë/ONU, 4 tetor -Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres nuk e përjashton më mundësinë e një lufte bërthamore, duke pasur parasysh shpalosjen e luftës në Ukrainë, njofton gazeta zvicrane Le Canton27.ch nga Gjeneva.

Fakti që forcat bërthamore ruse janë në gatishmëri të lartë është « një zhvillim i tmerrshëm », tha ai në Nju Jork të hënën. “Perspektiva e një konflikti bërthamor, dikur e paimagjinueshme, tani është ndër mundësitë”, shtoi Antonio Guterres.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së drejtoi gishtin nga Rusia. « Shumica dërrmuese e viktimave civile dhe shkatërrimi i infrastrukturës u shkaktuan nga forcat e armatosura ruse, » tha ai. Guterres nuk favorizon një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë, pasi kjo do të çonte në një përshkallëzim në konflikt global, tha ai.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...