4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Redaktori i gazetës zvicerane në shqip e Canton27.ch vizite pune ne redaksine e agjencise shtetërore të lajmeve-ATS ne Berne

Bernë, 5 tetor -Publicisti i njohur shqiptare, gazetari nderkombëtar ne Gjenevë z.Nefal Maliqi, njeherit redaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, sot ka zhvilluar nje vizite pune ne redaksine e agjencise shteterore të lajmeve-ATS ne Berne (Agence télégraphique Suisse & SDA ist die Schweizer Nachrichtenagentur) per nje bashkepunim te ri dhe per t’u njohur me punen e kolegeve zvicerane.
Ne redaksinee  TS/SDA eshte rpitur nga redaktor dhe kolge zviceranë me te cilet biseduam perveq punes se tyre, por edhe per gazetarine ne pergjithesi ne Zvicer dhe jashte kufijve te saj ne Evrope dhe ballkan.
Fillimisht koleget ne Berne z.Maliqi ka falenderuar per bashkpunimin dhe citimin e shpshte te gazeten zvicrane ne shqip Le Canton27.ch. Koleget me ftuan per te asistuar ne seancen e perditshme te redaksise (Zoom) me gazetaret e korrespondentet e tyre ne Zvicer dhe bote
Motoja e agjencise zvicerane eshte: Shpejte, Besueshem dhe Precise… gati si gazeta jone Le Canton27.ch
Rapide, Fiable, Précis..
Keystone-ATS, l’agence de presse suisse. Des racines en Suisse, mais une connexion avec le monde.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...