0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Flet zyrtarja e BE-së për çështjen e vizave, ja çka thotë për Kosovën

Zyrtarja nga BE per ceshtjen e vizave znj. Anitta Hipper ne bisede me redaktorin e gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Brukse/BE, 5 tetor -Kosova është i vetmi vend i izoluar në Ballkanin Perëndimor që nuk përfiton nga liberalizimi i vizave me BE-në. Që nga viti 2018, kur jane plotësohen të gjitha kriteret, nuk u jpen vizat dhe vonesa e vizave për kosovarët jane te pajustifikueshme nga Brukseli, qe duket se kjo stregjtaje ka kënaqur më shumë bandat e kontrabandës së emigrantëve, të cilët “falenderojnë” Brukselin për mosdhënien e vizave, duke vazhduar aktivitetet e tyre kriminale për kontrabandimin e emigrantëve nga Kosova në Zvicër dhe vendet e BE-së

Zyrtarja nga BE per ceshtjen e vizave: Kosova e meriton te marre liberalizmin e vizave nga Brukseli, që dikur realizimi ishte ceshtje vitesh, kurse sot ceshtje muajsh!

Lidhur me këte vonese te vizave per Kosoven znj. Anitta Hipper, zedhense e BE-se per ceshtjen e vizave  ne bisedë per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch thote se « Në korrik 2018, Komisioni konfirmoi se Kosova i përmbush të gjitha standardet e udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave. Vlerësimi ynë është ende i vlefshëm. Pas votimit të favorshëm të Parlamentit Evropian në vitin 2019, tani i takon shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që ta çojnë përpara këtë çështje. Ne i inkurajojmë ata që t’i japin fund kërkesës për vizë për Kosovën… »

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch për liberalizimin e vizave ne seline e BE-se ne Bruskel

Aucune description disponible.Megjithate cështja e liberalizimit të vizave për Kosovën nuk ka qenë kurrë më afër se sa sot. Kjo temë do të jetë në agjendën e mbledhjes së grupit punues të Këshillit Evropian më 13 tetor, i kane thene zyrtaret e BE-se redaktrit te gazetes zvicerane Le Canton27.ch i cili mori pjese ne konferencen e fundit ne selinm e BE-së ne Brukesl drejtuar nga shefi  informacionit Eric Mamer.

Se a do te ndodhe loberalizimi vizave ne keet vit zyrftarja e BE-së ne vazhdim përgjigjet se « ne ofrojmë rregullisht një pasqyrë të performancës së Kosovës në fusha të ndryshme që lidhen me standardet si pjesë e raporteve të zgjerimit. Një pasqyrë e përditësuar është dhënë më 19 tetor 2021, e cila tregon se Kosova ende i përmbush standardet. Për të mbështetur vendimmarrjen nga shtetet anëtare, këtë vit do të paraqesim raportin tonë për zgjerimin e vitit 2022, së bashku me një përditësim teknik për çështjen e liberalizimit të vizave. »

Tema e liberalizimit të vizave për Kosovën duhet të diskutohet në mbledhjen e grupit punues të Këshillit Evropian, i cili do të takohet më 13 tetor të këtij viti. A mund të ndohd eapo te shtyhet serish liberalizimi i vizave si zakonisht, deri në vitin e ardhshëm?

Lidhur me ketë znj. per fund ka dekaléruar se « Aktualisht jemi duke punuar në përgatitjen e këtij përditësimi teknik në konsultim me Presidencën e Këshillit dhe Shtetet Anëtare. Ky përditësim do të jetë vetëm një dokument teknik, që paraqet një gjendje të përditësuar të lojës në fushat që kanë të bëjnë me kriteret e liberalizimit të vizave, në mënyrë që të mbështesë diskutimet brenda Këshillit. Ne besojmë se Kosova i përmbush të gjitha standardet e udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave. Përditësimi teknik nuk do të përbëjë një vlerësim të ri dhe nuk do të shtojë ndonjë kusht apo pikë referimi të ri. »

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...