19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Gjeneva ndërkombëtare, Konference për Aganistanin: OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë

Gjenevë/UN, 13 shtator -Organizimi në Gjenevë i këtij samiti ndërkombëtar të nivelit të lartë është një sukses diplomatik i Zvicrës. OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë për të parashikuar një krizë serioze humanitare në vendin e udhëheqer nga Talibanët, njfoptn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Ne nuk duhet të dekurajohemi pavarësisht sfidave të mëdha në Afganistan, » tha Ignazio Cassis, Këshilltar Federal përgjegjës për Punët e Jashtme. Gjatë takimit ministror të organizuar të hënën nga OKB nga Gjeneva, Këshilltari Federal, ai « bëri thirrje për ndërhyrje të shpejtë ».

« Konferenca e sotme është hapi i parë, » tha kreu i diplomacisë zvicerane. Ndërsa Zvicra tha se ishte menjëherë gati për të pritur një takim ndërkombëtar pas mbërritjes së talebanëve në Kabul, ai falënderoi sekretarin e përgjithshëm të OKB -së për nismën e tij.

Përpara dyzet shteteve në dhomë ose në internet, ai kujtoi zgjatjen e 33 milion frangave të vendosura javën e kaluar nga Këshilli Federal për të ndihmuar afganët. Zarfi duhet të miratohet nga Parlamenti. E grumbulluar me buxhetin e rregullt të planifikuar për vitin 2022, ndihma zvicerane për rajonin do të arrijë në 60 milion gjatë muajve të ardhshëm.

« Nevojat urgjente të popullit afgan kërkojnë përgjigje të shpejtë humanitare, » tha Cassis. « Vetëm financimi nuk do të jetë i mjaftueshëm, » tha ai. Dhe për t’i bërë thirrje talebanëve, pa i emëruar ata, të garantojnë qasje të papenguar humanitare dhe sigurinë e punonjësve të ndihmës, si dhe të respektojnë të drejtat e pakicave dhe grave.

Të hënën në mëngjes, z. Cassis kishte diskutuar me zotin Guterres. Ai u takua gjithashtu me homologun e tij jemenas Ahmad Awad bin Mubarak, të cilit i kërkoi të punonte për një armëpushim në vendin e tij. Dhe për të cilën ai gjithashtu garantoi se Zvicra ishte e gatshme të vazhdonte përpjekjet e saj për të mbështetur bisedimet e paqes midis qeverisë dhe rebelëve Houthi që kontrollojnë veriun.

Derniers articles