16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Washingtoni dhe Ankara intensifikojne bashkepunimin. Biden dhe Erdogan shtrengojne duart per ditë më të mira

Rome, 31 tetor -Në margjinat e G20, presidenti amerikan dhe ai turk janë zotuar të forcojnë marrëdhëniet (dypalëshe) dhe të krijojnë një mekanizëm të përbashkët “për këtë qëllim, njoftin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan u zotuan të dielën në Romë të bashkëpunojnë më mirë për të përmirësuar marrëdhëniet veçanërisht të tensionuara, sipas Ankarasë dhe Shtëpisë së Bardhë.

Në margjinat e G20 në Romë, të dy burrat “patën një bisedë shumë konstruktive.
(Biden) e ka bërë të qartë dëshirën e tij për të pasur marrëdhënie konstruktive me Turqinë dhe për të gjetur një mënyrë efektive për t’u marrë me mosmarrëveshjet tona”, u tha gazetarëve në kushte anonimiteti një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Derniers articles