23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Dr.Aurora M. Dollenberg, presidente FME, permes RTK-se sygjeron Shqiperine dhe Kosoven te vaksinojne femijet!

FDA së shpejti do të vendosë për lejimin me procedurë të përshpejtuar të një vaksine BioNTech për fëmijët nga mosha 5 deri në 12 vjeç. Vendimi në SHBA merret javën e ardhshme, ndërkohë që pritet edhe në Evropë.

Dr.Aurora M. Dollenberg presidente e Federates se Mjekeve ne Evrope, sygjeron Shqiperine dhe Kosoven te vaksinojne femijet!

Mjekja e njihur shqiptare nga Gjermania ne nje interviste per RTK ka deklaruar se «pasi deri me sot jane valsionuar me milion gemije ne Gjermani, Evrope dhe bote tek te cilet nuk ka shkaktuar kurrefare pasojash, ka marrur ngjyren jeshile oer t’u vaksionuar efhe femijet tane ne Shqiperi, kisove dhe ne ballkan. Prandaj nuk ka vend ketu per frike dhe buk duhet hezituar ne kete drejtim.. »

Pyetja nëse fëmijët duhet të vaksinohen kundër koronavirusit nuk shtrohet për Majën dhjetëvjeçare. Ajo ishte e lumtur që ishte ndër fëmijët e parë të kësaj moshe në botë që mori vaksinën e BioNTech-Pfizer.

Maja ishte pjesë e një studimi në Shtetet e Bashkuara që mund t’i hapte rrugën miratimit të vaksinës mRNA të BioNTech-Pfizer për fëmijët nën moshën 12 vjeqare.

 

Derniers articles