7.1 C
Berne
mardi 28/03/2023

Kush është bukuroshja shqiptare nga Düsseldorfi që do të prezentojë bukurinë shqiptare në Filipine në « Miss Earth-2021 »

Düsseldorf, 3 shtator -Redaksia e gazetes zvicerane Le Canton27.ch ka zhvilluar nje interviste ekskluzive me nje bukuroshe gjermane me origjine shqiptare, studente ne Universitetin e Berlinit e cila sivjet ne Filipine do te prezentoje sharmin dhe bukurin e shqiptare nga Bllakni ne Miss Earth-2021.
Se kush eshte kjo bukuroshe, filimisht ia lam asaj të përgjigjet: Emri im është Ornella Karruku, jam 23 vjeçe e lindur dhe rritur në Gjermani. Në vitin 2019 vendosa të lë vendlindjen edhe të vi në vendin tim të origjinës, vendin e shqiponjave, që për mua hhste vendi më i bukur në botë. Unë zgjodha të konkuroj në Miss Universe Albania&Kosova për disa arsye, për të treguar që ne jemi një vend i bukur, si me bukuri natyrore, ashtu edhe njerëzore , edhe për ti treguar rinise, moshatarëve të mi, se jemi ”ne” brezi jonë, që duhet të bëjmë të pamundurën të ecë perpara ky vend i bukur dhe i begatë.
Çdo gjë ka bukuri, por jo të gjithë e shohin atë! 

 

Aucune description disponible.Pra, siq kuptuam Ornella Karruku 23 vjece nga Tirana ishte konkurrente në Miss Universe Albania&Kosova që u zhvillua 09 korrik 2021 ne Adorions Amore Palace ne Maminas, ne te cilin evenmement kulturor te bukurisë shqiptare prezentuan 28 vajza nga dy shtetê shqiptare. Ne kete interviste per gazeten zvcerane Le canton27.ch bukuroshja dhe fotomodelja shqiptare Oernalla Karruku per bukurine duke ju rferuar nje dijetari te madh, ka thënë se: Çdo gjë ka bukuri, por jo të gjithë e shohin atë!

* Ornella, ju u zgjodhet Miss Earth në Miss Universe Albania&Kosova nga bukurishet shqiptare. Chare do te thote ky vlerësim, ky cmim per ju dhe kur do te shkonit ne Filipine per ta prezentuar bukurine shqiptare ne Mis Earth-2021? 
Ornella Karruku: Jam shume e lumtur qe ne kete evendiment kaq madheshtor u kurorezova si Miss Earth Albania. Ne fund te vitit un do perfaqesoj Shqiperine ne Miss Earth qe do zhvillohet ne Filipine. Nuk e kisha menduar qe do fitoja kete cmim ngaqe Konkurrenca kete vit ishte shume e madhe, edhe un ndjehem shume krenare qe do perfaqesoj vendin tim te origjines. Në këtë konkurs bukurie unë garoj, jo vetëm me pamjen, por më e rëndësishmja, me bukurien e shpirtit. Kah fundi i ketij viti une do te jem ne Filipine per ta prezentuar vedin tim ne Miss Earth-2021. Une jam krenare per vendin tim, dhe dua qe zeri jon te jehoje kudo,ketu dhe neper bote per te treguar se ne mundemi,ne jemi ato qe dime te ecim perpara dhe te ndryshojme cdo gje per me mire, per me bukur.
* Krahas evemnenteve te bukurise, miss-eve sigurisht merreni edhe me studime, cfare stodioni, cfare keni hobi? Neser apo pas pesë vitesh ku do ta shofim Ornellen ne sfilata, top modele apo aktore? Cfare don te thote te jesh e bukur? 
ImageOrnella Karruku: Te gjitha nga pak…Unë po studioj Menaxhim Biznesi, plus po merrem me nje projekt qe ne Moment po me merr shume kohe per mbrojtjen e ambientit ne Shqipri.  Njëkohesiht me pelqen jashtmase të merrem edhe me aktrim..Brenda 5 viteve te ardhshme e shikoj jeten si nje grua e suksesshme me nje Firme te veten.  sa i perket asaj se cfare don t ethote jesh ie bukur apo i bukur do te shtoja se filozofi dhe mësuesi, Konfuci për bukurinë kishte thënë se  « Çdo gjë ka bukuri, por jo të gjithë e shohin atë ». Besoj se bukuria e vërtetë është pranimi i vetvetes, të metat e perceptuara dhe të kuptosh se ato janë një pjesë e asaj që të bën ty, ti. Ashtë një shkëlqim i shpirtit, që ka karakter, mirësi ndaj vetes dhe ndaj të tjerëve, është forcë dhe vetëbesim të dish se me apo pa grim bukuria e vërtetë je ti. 
* Kur kemi paralajmëruar intervisten me ju, shume te rinje na kane shkruar dhe porositur tju shtorjme nje pyetje për jetne e juaj private, famljen, dashurine…
Ornella Karruku:  Familja ime përbehet nga prinderit e mi, motra ime me e madhe. Prinderit më mësuan të vlerësoja çdo sekondë të jetës, të isha e mirë me të tjerët dhe të ndihmoja ata në nevojë. Ata kishin një kohë shumë të vështirë në Gjermani në fillim pasi nuk kishin asgjë kur mbërritën atje. Por kjo nuk i inkurajoi ata të hiqnin dorë, por përkundrazi të luftonin për gjithçka që është e rëndësishme. Këto janë vlera që kanë ndikuar edhe tek unë dhe që i vlerësoj shumë. Ata gjithashtu kan shumë dashuri për shqipërinë dhe kete dashuri ,e kan percjellur edhe te ne, femijet e tyre, kështu që unë kam Ndërtuar një lidhje te fort me shqipërinë.
* Për fund, te rinjt janë kurreshtar po ashtu te dijne se zemra e Ornelles është e lirë apo princi ne kale do te vazhdoje rrugetimin ta kerkoje ate?
Ornella Karruku: Jam Singel, po fatit nuk i dihet asnjeherë se ku troket keshtu qe si te jet shkruajtur. Princi duhet te beje perpjekje…Peut être une image de 1 personne
Aucune description disponible.
Aucune description disponible.
Peut être une image de 1 personne, cheveux, position debout, vêtements d’extérieur et plein air

Derniers articles

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...

Në st. Gallen të Zvicrrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit serbe

Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe...