2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Edhe Amerika hedh në mbeturina 15 milionë vaksina

Berne, 3 shtator -Disa portale kosovare Anti-Albin po i vajtojnë 130 mijë vaksina te «skaduara» duke i lënë fajin qeverisë, kurse Amerika, hiq me larg se dje, hodhi posht, në bërllog 15 milionë vaksina të skaduaradmth sa 10-te Kosova, sa ka banorë, raporton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
CNN: Hedhen në mbeturina 15 milionë vaksina në Amerikë?! (CNN: 15 million COVID vaccine doses wasted in US, CDC says)
Sipas CNN, 15 milionë doza të vaksinës COVID-19 janë hedhur në Shtetet e Bashkuara.
Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportojnë se rreth 3.5% e 438 milionë dozave të dhëna janë dashur të hidhen.
Numbershtë një numër i madh, por sasia është më e vogël se norma e mbeturinave 5% deri 15% që është tipike për vaksinat e ruajtura në shishka me shumë doza.
Një pjesë e problemit është se ato shishe duhet të përdoren shpejt pasi të jenë hapur.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...