21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Këngëtari shqiptar nga Zvicra, favorite per te fituar më 18 maj në Eurovisioni-21

16 mars -Sipas faqes së tifozëve të festivalit të Eurovisionit, kontributi i artistit nga Freiburgu, Gjon’s Tears aktualisht trajtohet si favorit për fitoren ne festivalin ev rpian te kenges qe do te mbahet me 18 maj te ketij viti. Quhet shqip Gjon Muharremaj, i njohur me emrin artistik « Gjon Tears » është një këngëtar nga Zvicra me nane e babe nga Kosova dhe Shqipëria, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjon Tears, alias Gjon Muharremaj, prin bindshëm në baste me këngën “Tour l’Univers”  (VIDEU) garon në konkursin e këtij viti, duke përfaqësuar për të dytën herë me radhë Zvicrën në këtë festival të madh të muzikës.

Gjon's Tears: Répondez-moi (Musikvideo) | Eurovision 2020 | SRF Musik - YouTube

Zvicra per te pasur sukses ne festivalin evropian Eurovision fillimisht duhet të kalojë në gjysmëfinale. Dhge , nëse Gjon Tears arrine me sukses në dhjetëshen e parë, ai nuk do të ndalet me kaq. Këngëtari me origjine shqiptare si përfaqësuar Zvicrën në ESC me këngën “Répondez-Moi” ishte kualifikuar vitin e kaluar, por fatkeqësisht festivali qe anuluar për shkak të pandemisë.

Këngëtari shqiptar nga Zvicra, me 18 maj të këtij viti ai mund të dal fitues i Eurovisionit 2021 me gjysmëfinalen e parë ndërsa dy ditë më vonë do të ketë finalen me  22 maj. Aktualisht nuk është ende e qartë se si do të realizohet saktësisht Eurovizioni i këtij viti, per shka pandemisë, por organizatorët jane duke pnura intensivisht per te prezentuar nje skene joshese per opnionin me apo pa publikun në sallë.

 

Serbia me « Hurricane » janë ndër këngët më të këqija qe do te prezentohen sivjet në Eurovision, thone analistet e e kesaj gare, evenmenti muzikor evopian. ndersa. favoriti i parë është një shqiptar nga Zvicra, eshte ky Gjon Muharremi, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Grupi Hurricane, i cili do të përfaqësojë Serbinë në Konkursin e Këngës Eurovision në Hollandë në maj, me këngën e tij « Loco Loco » është ndër këngët me shanset më të vogla për të fituar, thotë një seksion kryq i botuesve të botimeve.

Përfaqësuesja kroate Albina Gerqiq, është ne konkurrence péo ashtu në Eurovision në ditët e fundit. Ditën e fitores në festivalin « Dora », Kroacia ishte në vendin e 26-të të bastoreve, dhe që nga ky mëngjes ka qenë në vendin e 22-të. Ndër favoritët, pos Zvcres, Sqghiperisë, dhe Sllovenisë, nga fqinjët tanë, janë Bullgaria dhe fituesit e Sanremo, grupi italian Maneskin, si dhe përfaqësues të Islandës dhe Francës.

Sidoqoftë, favoriti i parë mbetet  Gjon Muharemaj, i cili performon nën emrin aristik Gjon Tears ka gjasa shume te medha te fitojne sivjet ne Evurovisonin-21

Zviceran Gjon Tears, alias Gjon Muharremaj, ka lindur në Fribourg per te cvilin kan shkruar edhe mediat zvcerane se ehste me origjine shqiptare. Ehste then se babai i tij është shqiptar nga Kosova dhe nëna e tij nga Tirana. Si djal i ri, ai kishte marrur pjesë në spektaklin « Shqiptarët kanë talent ».

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...