12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Kjo është nëna shqiptare që e mësoi shqipen në Gjermani gjatë pandemisë duke ecur në këmbë cdo ditë nga 10 km

Keln, 16 mars -« Në stacionin e trenit Siegburg, jo shumë larg Këlnit, takova Vanesa Mekulin. Vanesa është shqiptare, babai dhe nëna e saj janë nga Prishtina. Ajo ka lindur në 1992 në Bon, ndërsa nëna e saj po punonte përkohësisht në Gjermani… » ka shkruar gazetarja e radios gjermane Westdeutschen Rundfunks Aida Kozhar nga Kelni, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Derisa udhëtonim me autobus të qytetit për në banesën e Vanesa, ajo tha me një buzëqeshje se e donte Siegburg dhe natyrën e saj të mrekullueshme. Ajo shtoi se hobi i saj është shëtitje dhe kjo është arsyeja pse ajo e do Siegburg dhe fushat e saj të gjëra. Vanesa thotë se ajo zakonisht ecën deri në 10 kmilomertra në ditë. Kjo është e rëndësishme për të, sidomos tani, gjatë kuronës, kur ajo kalon pjesën më të madhe të kohës në apartament. Ai mendon se po bën diçka të mirë për shëndetin e saj duke ecur dhe me kënaqësi shkon në fushat e Siegburg, pothuajse çdo ditë – për të përmbushur rrugën e tij të përditshme, e cila është e gjatë 10 ose 11 kilometra.

Vanesa tregon se si e mesoi gjuhen e vete shqipen, ne menyre autodidakte, përmes shoqërisë dhe muzikës shqiptare!

Vanesa është e punësuar si shitëse në « Saturn », një zinxhir i madh i mallrave elektrike, në një degë në Këln. Për shkak të kuronës, ajo nuk do të punojë për momentin, por ecja e ndihmon atë të qëndrojë aktive. Vanessa u bë nënë në 2014 kur kishte një vajzë dhe nganjëherë ata ecnin së bashku. Më parë, përpara shfaqjes së kuronës, ata shpesh udhëtonin në Windeck për të vizituar gjyshin Hamdi. Ai është një person i rëndësishëm në edukimin e Vaneses, sepse për shkak të detyrimeve të nënës së saj, Vanesa u rrit me të dhe gjyshen e saj Batishahe në Windeck, një vend i vogël jo shumë larg Bonit, ku Vanesa mbaroi shkollën fillore dhe të mesme. Gjyshi Hamdija lindi në qytetin Plavë të Malit të Zi dhe fliste vetëm serbo-kroatisht me Vanessën.

Kjo është arsyeja pse Vanesa, megjithëse shqiptare, nuk e dinte gjuhën shqipe, por më vonë e mësoi vetë. Vanesa shpjegon se si mësoi shqip: “Kam qenë në Kosovë për herë të parë 7 vjet më parë. Dhe unë thjesht dija pak shqip. Dhe pastaj isha paksa poshtë dhe pastaj thashë: « Ha, të gjithë flasin shqip, dhe pastaj fillova të flas pak këtu, pak atje, duke dëgjuar muzikë shqiptare dhe me shoqeri nga viset tona dhe kështu mësova gjithçka vetë, autodidakte e gjuhes sime, shqipen « , shrkuan Westdeutschen Rundfunkspërcejlle gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Të luash lojëra kompjuterike si një hobi – por edhe të gatuash

Vanesa e brengosur tregon se me vajzene saj flet gjermanisht. Mari e cila nuk ka dëshirë të mësojë shqip. Por, Vanesa është e bindur që kjo do të ndryshojë nesde dsot jo,. nmeser po edhe ajo do ta meolsj shqipen, meqe e flet bukur anglisht dhe e mësoi atë duke parë TV. Kështu do ta mesoj kismet edhe shqipen!

« Unë kam shoqëri të mirë dhe pastaj të gjithë kemi whatsapp dhe një grup dhe të gjithë shkruajmë së bashku, biem dakord kur të vijmë në internet, kur kush do të vijë, kush bën çfarë etj. « , rrfen Vanesa.

Vanesa Mekuli pëlqen të kalojë kohën e saj të lirë në kuzhinë. Ajo kënaqet duke bërë byrek dhe gjithmonë bën më shumë për t’ia dorëzuar gjyshit të saj Hamdija. Duke buzëqeshur pak, Vanessa thotë se byreku i saj i kujton gjyshit Hamdi Kosovës. Në fund të bisedës sonë, Vanessa shton se fushat e gjera të Sigburgut e kujtojnë atë për Kosovën, kështu që mbase kjo është arsyeja pse ata e qetësojnë atë ndërsa ecën me ta dhe e frymëzojnë atë për të përgatitur pjata tradicionale të Kosovës.Kampf gegen Covid-19: In Jena gilt nun Mundschutzpflicht - Video - WELT

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...