6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Joe Biden betohet si president i SHBA-së

Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID dhe për shkak të masave të sigurisë si pasojë e protestave të dhunshme që ngjanë para disa javësh, Bideni merr udhëheqjen në një kohë të vështirë për vendin.

Bideni, tash 78-vjeçar, fitoi në zgjedhjet e nëntorit ndaj ish-presidentit Donald Trump, që ka refuzuar të pranojë humbjen. Ai madje ka thyer traditën e gjatë amerikane duke refuzuar pjesëmarrjen në inaugurimin e pasuesit.

Presidenti i ri amerikan, Joe Biden, në adresimin e parë para amerikanëve pas betimit si president i SHBA-së, ka thënë se demokracia në SHBA ka triumfuar përballë çdo gjëje.

“Kjo është dita e Amerikës. Kjo është dita e demokracisë. Ditë e historisë dhe shpresës… Vullneti i qytetarëve është dëgjuar. Kemi mësuar sërish se demokracia është e brishtë, por demokracia ka triumfuar”, ka thënë ai.

Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

ImageNë një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID dhe për shkak të masave të sigurisë si pasojë e protestave të dhunshme që ngjanë para disa javësh, Bideni merr udhëheqjen në një kohë të vështirë për vendin.

Bideni, tash 78-vjeçar, fitoi në zgjedhjet e nëntorit ndaj ish-presidentit Donald Trump, që ka refuzuar të pranojë humbjen. Ai madje ka thyer traditën e gjatë amerikane duke refuzuar pjesëmarrjen në inaugurimin e pasuesit.

“Betohem solemnisht se do ta përmbush me besnikëri detyrën time si president i Shteteve të Bashkuara dhe se do ta ruaj dhe mbroj më së miri Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara. Me ndihmo, Zot”, tha Biden.

Joe Biden inaugurohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara. Kamla Harris po ashtu bën betimin si Nënpresidente. Biden, 78 vjeç, është presidenti më i vjetër amerikan që merr detyrën.

Ceremonia e inaugurimit zhvillohet nën masa të rrepta sigurie dhe në mungesë të aktiviteteve festive si rrjedhojë e kufizimeve të koronavirusit.

Kamala Harris bën betimin

Image

Kamala Harris sapo ka bërë betimin e zyrës.

Në mesditë ET, Harris do të bëhet zyrtarisht femra e parë, e para me ngjyrë dhe e para nënkryetare e Azisë Jugore.

Ajo u betua nga gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Sonia Sotomayor.

E veçanta e Bilbës me të cilën do të betohet Joe Biden

Joe Biden do të betohet si presidenti i 46-të, me biblën familjare. Bibla përmban një kryq Celtic në kopertinë dhe është në familjen Biden që nga viti 1893. Biden përdori Biblën çdo herë që dha betimin si nënkryetar dhe për secilën prej shtatë betimeve të tij në Senat, duke filluar në vitin 1973.

Bibla u përdor gjatë betimit të tij si Zëvendës President në 2009 dhe 2013. Në vitin 2009, betimi i fundit i Biden në Senat u vonua kur Bibla nuk mund të gjendej, njoftoi Wilmington News Journal.

Beau Biden, djali i Biden i cili vdiq në 2015, gjithashtu përdori Biblën kur u betua si prokuror i përgjithshëm i Delaware në 2007.

« Çdo datë e rëndësishme është aty. Për shembull, çdo herë që jam betuar për ndonjë gjë, data ka qenë në atë dhe është shkruar në Bibël, » i tha Biden Stephen Colbert në dhjetor 2020. « Djali ynë, kur ai u betua si Prokuror i Përgjithshëm, të gjitha datat e rëndësishme në familjen tonë, janë shkruar prapa. Dhe thjesht ka qenë një trashëgimi familjare », tha Biden.

Lady Gaga këndon himnin kombëtar në ceremoni

Image

Këngëtarja Lady Gaga këndoi himnin kombëtar në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur, Joe Biden, nw Uashington.

Këngëtarja, e cila ka bërë fushatë për zgjedhjen e Bidenit, ka thënë se është “thellësisht e nderuar” që është zgjedhur për ceremoninë. Joe Biden, presidenti i zgjedhur amerikan, është gati për betimin si presidenti i 46-të i SHBA-së. Ai është mirëpritur nga të pranishmit me shumë duartrokitje.

E veshur me ngjyrë vjollce, cili është mesazhi nga Kamala Harris?

Kamala Harris është vendosur të hyjë në histori si e para femër, e para me ngjyrë dhe e para nënkryetare e Azisë Jugore dhe ajo do të bëjë betimin e saj e veshur me ngjyrën vjollcë, si një tundje për Shirley Chisholm, gruaja e parë afro-amerikane që kandidon për presidente, shkruan CNN, përcjell Bota sot..

« Kamala Harris ka veshur ngjyrë vjollcë, diçka mjaft domethënëse për të. Kur ajo kandidoi për presidente, një nga ngjyrat e fushatës së saj ishte vjollca dhe e verdha. Kjo është një tundje për Shirley Chisholm e cila garoi për presidente si një grua me ngjyrë dekada më parë dhe e frymëzoi karrierën e saj politike, « raporton Abby Phillip i CNN. Chisholm bëri fushatë për nominimin presidencial të Partisë Demokratike në 1972

Image

 

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...