1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Heqen masat strikte ne Zvicer, por jo edhe maskat në transport dhe vendet publike

Bernë, 14 shkurt -Pas konsultimit me kantonet, nga 17 shkurti po merr formë heqja e masave më të rrepta, përfshirë përfundimin e certifikatës Covid..Perkunder ketyre lehtesimeve, Këshilli Federal do të njoftojë heqjen e kufizimeve të reja të mërkurën. Një sondazh tregon se në fillim të vitit, 84% e të anketuarve ende mbështesin mbajtjen e maskës në transportin publik, njfdotn gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Më pak kundërshtarë të vaksinës

Këshilli Federal do të vendosë të mërkurën për masat e ardhshme shëndetësore që do të shfuqizohen në Zvicër. Pas konsultimit me kantonet, nga 17 shkurti po merr formë heqja e masave më të rrepta, përfshirë përfundimin e certifikatës Covid. Por zgjatja e përkohshme e mbajtjes së maskës së detyrueshme në vende të caktuara, përfshirë transportin publik, është një ide e përmendur shpesh nga qeveritë kantonale.

Ashtu si në pranverën e vitit 2020, një sondazh i publikuar, i kryer nga Instituti Sotomo dhe i porositur nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP), tregon se në fillim të këtij viti, detyrimi për të mbajtur maskë në trena, autobusë ose tramvajet mbështeteshin ende nga 84% e të anketuarve. I publikuar këtë të shtunë në “Schweiz am Wochenende”, studimi u krye nga data 28 dhjetor deri më 1 janar në mesin e 5801 personave mbi moshën 18 vjeç nga të gjitha rajonet e Zvicrës.

Rezultatet e anketës zbulojnë gjithashtu mbështetje më të fortë për dozën përforcuese tek njerëzit mbi 65 vjeç (85% miratim) sesa tek moshat 18-34 vjeç (58%). Mesatarisht, 69% e të anketuarve thanë se ishin gati të merrnin një dozë të tretë të vaksinës. Sipas gjetjeve të sondazhit, 40% e njerëzve që janë gati të rriten do ta bënin këtë për të rinovuar certifikatën e tyre.

Këto shifra tregojnë gjithashtu një rënie të numrit të njerëzve që thonë se janë kundër vaksinave kundër Covid-19. Ndërsa ishin ende 22% tetorin e kaluar, kjo përqindje ra në 16% në fund të vitit, ndërsa sondazhet e mëparshme mbi këtë temë ishin të qëndrueshme. Sotomo sqaroi se arsyet e këtij zhvillimi janë të paqarta. Një hipotezë është futja e rregullit 2G (të vaksinuar ose të kuruar) i cili do të kishte inkurajuar më shumë njerëz të ndërmarrin hapin e vaksinimit.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...