7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Shefi i OKB-së sot ka pritur kryeministrin shqiptar. Rama, nesër ne Uashington. Bisedojne per emigrantet afgan, Ukrainen dhe ballkanin

UN, 14 shkurt -Sot ne seline e OKB-së Sekretari i Përgjithshëm të OKB, António Guterres ka takuar kyeministrin e Republikes se Shqiperise Edi Ramën, njofton nga selia e OKB-së korrespondenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Edi Rama i shoqeruar nga Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, eshte takuar me njeriun numer nje të OKB-së, Sekretarin e Përgjithshëm António Guterres me te cilin kane biseduar per situaten e pandemise dhe te te drejta njeriut ne Shqiperi, pasi Shqipëria ka nisur mandatin e saj dyvjeçar si anëtare e Këshillit të Sigurimit.

Ndërsa nesër delegacioni do të udhëtojë drejt Uashingtonit, ku me rëndësi të veçantë është takimi me Blinken dhe em kongrsde amarikan. Mesohet se eme bisedimesh pos situten ne Shqiperi dhe ballkan do jete edhe ajo e krecnimeve ruse ndaj pushtimit të Ukrainës.

Gazetari i Le Canton27.ch ne OKB qe ka ndjekur per se afërmi këtë vizitë, tha se nga ky takim mes Rames dhe shefit te OKB-së eshte biseduar për emigrantet ne Shqiperi sidomos atyre nga Afganistani si dhe situaten ne ballkan.

 

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...