15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Shefi i OKB-së sot ka pritur kryeministrin shqiptar. Rama, nesër ne Uashington. Bisedojne per emigrantet afgan, Ukrainen dhe ballkanin

UN, 14 shkurt -Sot ne seline e OKB-së Sekretari i Përgjithshëm të OKB, António Guterres ka takuar kyeministrin e Republikes se Shqiperise Edi Ramën, njofton nga selia e OKB-së korrespondenti i gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Edi Rama i shoqeruar nga Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, eshte takuar me njeriun numer nje të OKB-së, Sekretarin e Përgjithshëm António Guterres me te cilin kane biseduar per situaten e pandemise dhe te te drejta njeriut ne Shqiperi, pasi Shqipëria ka nisur mandatin e saj dyvjeçar si anëtare e Këshillit të Sigurimit.

Ndërsa nesër delegacioni do të udhëtojë drejt Uashingtonit, ku me rëndësi të veçantë është takimi me Blinken dhe em kongrsde amarikan. Mesohet se eme bisedimesh pos situten ne Shqiperi dhe ballkan do jete edhe ajo e krecnimeve ruse ndaj pushtimit të Ukrainës.

Gazetari i Le Canton27.ch ne OKB qe ka ndjekur per se afërmi këtë vizitë, tha se nga ky takim mes Rames dhe shefit te OKB-së eshte biseduar për emigrantet ne Shqiperi sidomos atyre nga Afganistani si dhe situaten ne ballkan.

 

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...