16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Gjykatësja e parë me shami në New Jersey betohet me dorën mbi Kuran

Juristja amerikane me prejardhje siriane, Nadia Kahf, është emëruar gjykatëse në Gjykatën Superiore në New Jersey të Shteteve të Bashkuara, duke u bërë gjykatësja e parë me shami në këtë shtet të ShBA-së.

Juristja për ligjet e familjes dhe imigrimin u betua të enjten me njërën dorë të vendosur mbi një kopje të Kuranit, sipas faqes lokale të lajmeve, “North Jersey”.

Ajo do të shërbejë si gjykatëse për distriktin Passaic në Gjykatën Superiore, pasi guvernatori i Jew Jersey-t, Phil Murphy, e nominoi atë para një viti, sipas medieve lokale.

Edhe pse zonja Kahf nuk është gruaja e parë myslimane që shërben si gjykatëse shtetërore, ajo është e para grua me shami që do ta ushtrojë këtë detyrë.

Nga viti 2003, ajo ka qenë pjesë e bordit të kapitullit të New Jersey-t në Këshillin për Marrëdhëniet Amerikano-Islame, organizatë myslimane për të drejta civile, ku Kahf tash është kryetare.

Ajo është edhe këshilltare ligjore në agjencinë për shërbime sociale dhe kundër dhunës në familje, “Wafa House”, dhe kryetare e Qendrës Islame të Distriktit Passaic.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...