14.8 C
Berne
lundi 27/05/2024

FIFA ben renditjen e botërorit, te futbollit për femra: Lëvizja më e madhe sipas vendeve në Kosovë (rritje tetë)

Cyrih, 24 mars -Kanë kaluar më shumë se tre muaj që kur u publikua renditja e fundit botërore e FIFA/Coca-Cola për femra më 9 dhjetor 2022. Gjatë asaj kohe, janë luajtur 112 ndeshje ndërkombëtare, duke përfshirë Turneun Play-Off për Kupën e Botës për Femra FIFA në Australi dhe të reja Zealand™ dhe disa gara miqësore, dhe rezultatet përkatëse kanë pasur në mënyrë të pashmangshme një ndikim të rëndësishëm në renditjen. Sipas FIFA-s « Lëvizja më e madhe sipas vendeve, ka bere Kosova (rritje tetë) duke u radhitur ne vendin e 103, kurse Shqiperia ne te 70-in,  njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

SHBA ruan vendin e parë në renditjen botërore të FIFA/Coca-Cola për femra

Australia kthehet në Top 10, ndërsa Panamaja dhe Kosova bëjnë hapa të mëdhenj radhiten e rangun e 103-të

Cabo Verde dhe Arabia Saudite përfshihen për herë të parë në renditjen botërore

 

Fituesit e Kupës SheBelieves për herë të gjashtë, Shtetet e Bashkuara (1-rë) kanë konsoliduar vendin e parë, ndërsa Gjermania (e dyta) dhe Suedia (3), të cilët luajtën një barazim 0-0 në një miqësore muajin e kaluar, mbeten në ndjekje. Anglia (e 4-ta), qëndroni në kontakt falë triumfit të tyre mbresëlënës në Kupën Arnold Clark, e cila përfshinte fitoret ndaj Italisë (e 16-ta, një vend lart), Republikës së Koresë (e 17-ta, dy rënie) dhe Belgjikës (e 19-ta, një lart). Ndërkohë, Franca (5-ta), mundi Danimarkën (e 15-ta, tre lart) dhe Uruguain (66-ta, e para një) në rrugën e tyre për të fituar Tournoi de France, duke forcuar vendin e tyre në pesëshen e parë.

Australia (e 10-ta, e dyta) ka luftuar për t’u rikthyer në Top 10, kryesisht për shkak të rezultateve pozitive të Kupës së Kombeve kundrejt tre skuadrave të frikshme, Spanja (7), Xhamajka (43, lart një) dhe Republika Çeke (27, lart). një). Këto suksese parashikojnë mirë shanset e Matildas në Kupën e ardhshme Botërore të Femrave, e cila do të organizohet bashkërisht nga kombi i tyre dhe Aotearoa Zelanda e Re.

Fushata kualifikuese për atë ngjarje prestigjioze përfundoi me turneun Play-off në shkurt. Përveç rezervimit të vendeve të fundit të disponueshme në Australi dhe Zelandën e Re 2023, Portugalia (21, lart një), Panama (52, lart pesë) dhe Haiti (53, lart dy) arritën totalin e pikëve më të larta të të gjitha kohërave në renditjen botërore të grave . Për më tepër, A Selecção das Quinas dhe Las Canaleras arritën pozicionin e tyre më të lartë ndonjëherë, ashtu si Austria (18, lart një), Republika e Irlandës (22, lart një), Sllovenia (40, tre lart), Irlanda e Veriut (45), dy herë), Filipinet (49-ta, katër lart), Venezuela (51-ta, një lart), Zambia (77-ta, katër lart) dhe Kamboxhia (119-ta, një lart).

E nxitur nga fitoret ndaj Estonisë (95, poshtë katër), Hong Kongut (79, poshtë dy) dhe Bullgarisë (90, dy lart), Kosova (103, e tetë lart) ishin alpinistët më të mëdhenj për sa i përket vendeve, dhe tani janë në në prag të hyrjes në Top 100.

Cabo Verde (133) dhe Arabia Saudite (171) janë pozicionuar pak më poshtë, por dyshja mund të ndihet ende shumë krenare që iu bashkua renditjes botërore të FIFA/Coca-Cola për herë të parë. Rrjedhimisht, Renditja e Marsit 2023 përmban 188 ekipe, që është dhjetë më shumë se në të njëjtën kohë vitin e kaluar!

Renditja tjetër botërore e FIFA/Coca-Cola për femra do të publikohet më 9 qershor 2023

Udhëheqësi i SHBA (i pandryshuar)

Kalon në Top 10 Australian (10, dy lart)

Largohet nga Top 10 Korea DPR (nuk renditet më)

Gjithsej 112 ndeshje të luajtura

Më shumë ndeshje të luajtura në Senegal (shtatë ndeshje)

Lëvizja më e madhe me pikë Panama (plus 42.16)

Lëvizja më e madhe sipas vendeve në Kosovë (rritje tetë)

Rënia më e madhe në pikë Papa Guinea e Re (minus 42,91)

Rënia më e madhe në vendet Papa Guinea e Re, Estonia (të dyja poshtë katër)

Skuadrat e sapo renditura Cabo Verde (133), Arabia Saudite (171)

Ekipet që nuk janë më të renditura në Korenë DPR

Derniers articles