27.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

24 vjet pas kapitulimit të Serbisë në Kosovë / Edhe shefi i OKB-së ka mbeshtetur bombardimet e NATO

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch me shefin e OKB-së Antanio Gouterres

Prishtinë, 23 mars – Serbia, 22 vite para invasionit rusë ne Ukraine, beri invasion ne Kosovë. Por, 24 vjet më parë, NATO kishte ndalur invasion serbe ne Kosovë duke  bombardoi caqet ushatarake dhe policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar me 24 mars te vitritti 1999  në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan bombat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë përe te shpëtuiar shfarosjen e popullit shqiptare etnik ne Kosove nga regjimi i eger serbe,  shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

OKB: Pos viktimave, krimeve dhe masakrave, Serbia ne Kosovë kishte dhunuar edhe mbi 20 mije femra shqiptare, ne mesin e tyre edhe qindara te mitura

22 vjet nga bombardimet e NATO-s në Kosovë, Clinton: Do mbrojmë të pafajshmit! | Top Albania Radio | It's timeVendet e NATO-s u përpoqën të merrnin autorizimin nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për veprime ushtarake, por u kundërshtuan nga Kina dhe Rusia, të cilat treguan se do të vendosnin veton ndaj një mase të tillë. Si rezultat, NATO nisi fushatën e saj pa miratimin e OKB-së, duke deklaruar se ishte një ndërhyrje humanitare. Karta e OKB-së ndalon përdorimin e forcës, përveç në rastin e një vendimi të Këshillit të Sigurimit sipas Kapitullit VII, ose vetëmbrojtjes kundër një sulmi të armatosur – asnjëra prej të cilave nuk ishte e pranishme në këtë rast.

Deri në fund të luftës, jugosllavët kishin vrarë mbi 14 mije shqipatre, kresisht civile, shmicas femije, gra dhe pleqe meqe burrat ishin ne male dhe ne fronte, pastaj me 8,676 të vrare ose të zhdukur dhe mbi 800,000 të dëbuar nga Kosova si dhe mbi 20.000 femra kosovare te dhunuara.

Bombardimet e NATO-s vranë mbi 1,000 anëtarë të forcave të sigurisë serbe, forca keto militare dhe paramilitare serbe dhe mercanere rusë. Pas tërheqjes së ushtrisë jugosllave, mbi 164,000 serbë dhe 24,000 romë u larguan nga Kosova, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

E terë bota diplomatike (SHBA, NATO, BE, OKB) i përkrahë bombardimet e humaniatre të NATO-s mbi Serbinë pos Moskës!

Pas Masakrës së Reçakut, më 15 janar të viti 1999, asokohe, shefi i OSBE-së në Prishtinë, William Woker, pasi ishte në vendngjarje dhe kishte parë masakrën e 45 shqiptarëve civilë të bërë nga forcat serbe, e kishte quajtur “krim kundër njerëzimit”. Pas kësaj, ai kishte kërkuar edhe mbledhje urgjente në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Atebote shume dplomate, nurrashtetas e krerte te veveria verpiane dhe mabre boza si dhe përfaqeuses te organitazave nderombëtare mbështeten bombardimet e NATO-s mbi Serbi për te penguar cfarosjen e shqiptareve etnik te cilet ishiin te rrezikuar nga regjimi i eger serbe. Edhe Portugalia, sikur Zvicra nuk munden te qëndrojne duarkryq para krimeve dhe maskrave serbe, te cilat shtete derguan forcat e tyre per t’i bashkangjitur misionit paqesot te KFOR-it ne Kosovë, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Njëri ndër perkrahsit e bombardimit te Serbise nga frocat nderkombëtare ishte edhe ish-diplomati portugez Antonio Guterres, sot Sekretari i përgjithshëm i OKB-së,  i cili ishte deklaruar pro Kosovës, veçmas mbështetjen për intervenimin e NATO-s.

Guterres, ish shef i organizatës së OKB-së për refugjat UNHCR), sot sekretar i Përgjithshëm i OKB-së në muajin tetor, dhe do ta marrë edhe zyrtarisht detyrën nga Ban më 1 janar 2017. Gjashtëdhjetë e shtatë vjeçari është bërë shefi i nëntë i OKB-së në historinë e saj 71-vjeçare. Përvoja e tij ekzekutive si kryeministër dhe si komisionar i OKB-së për Refugjat nga viti 2005 deri në vitin 2015, ia mundësoi atij vendin e parë në mesin e 13 kandidatëve për të parin e OKB-së.

Presheva, qyteti i pare në Serbi që ka vizituar shefi i OKB-së

Balkan route – Serbia 2015-2016 – UNHCR South Eastern EuropeNjeriu numër një i OKB-së pas vizitës se tij në Preshevë (17 nentor 2015)  në bisedën e fundit ne Bernë me gazetarin e njohur shqiptar ne Zvicer, ai ka falënderuar siç u shpreh për “bujarinë dhe solidaritetin e popullatës ne Luginën e Preshevës me refugjatët…”

Gjatë qëndrimit në Gjenevë shefi i ri i OKB-së ne bisede me gazetarin shqiptare, kishte përshëndetur dhe uruar diplomatin portugez për misionin e tij. I posaemëruari ne krye te OKB-së Guterres ka vlerësuar larte mikpritjen e qytetarëve e te Lugines se Preshevës, bujarinë dhe solidaritetin e popullatës me refugjatët nga vendet afrikane
Diplomati Guterres duke bërë fjalë për situatën e pas luftës në viset ish-jugosllave dhe përpjekjet e komunitetit ndërkombëtar për të vënë paqen dhe sigurinë ne Kosovë ka pohuar se “proceset ne Kosovë kane avancuar mire. Por tash prioritet për qeverinë mbetet lufta kundër krimit të organizuar, korrupsioni dhe papunësisë. Këto dukuri janë edhe shqetësime tona”.

Ish-diplomati portugez Guterres, sot në krye të OKB-së në vazhdim duke justifikuar ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë kundër forcave serbe është shprehur se “ne jemi një aleate e ngushtë e NATO-s dhe para vitit 1999 ne nuk mund të përmbaheshim ndaj zhvillimeve tragjike në Kosovë. Kemi të bëjmë këtu me një armik të përbashkët? Unë mendoj se po. Nuk ka më një vend, një sistem, një ideologji. Armiku ynë është nacionalizmi ekstrem, fundamentalizmi fetar, racizmi, ksenofobia, spastrimi etnik, diskriminimi. Kjo është arsyeja pse ndërmorëm hapa te tillë dhe pse ne jemi aktiv në Kosovë. Intervenimi dhe prania ndërkombëtar doli me sukses në Kosovë, duke garantuar plotësisht të drejtat e popullit të Kosovës. Këto fjalë i kam thënë edhe zyrtareve te NATO-s në Bruksel dhe qeverisë sime në Lisbon.”. Por deri me tani, Beogradi apo Vucic nuk i kane reaguar shefit te OKB-së Guterres që kishe mbështetur bombardimet e NATO-s mbi Serbinë..22 vjet nga fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë - Albinfo

Derniers articles