15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Gazetarja e CNN-it Bianca Nobilo shpjegone historine 1000 vjeçare mes shqiptarëve dhe serbëve

« Republika e Kosovës, shtet i pavarur i njohur ndërkombëtarisht dhe nga shtetet e G7-ës…

Republika e Kosovës 90% shqiptarë, rreth 10% serb dhe te tjere

Republika e Kosovës, (arbitrarisht) e proklamuar si zemra historike e Serbisë, për arsyet propagandistike të një beteje ndodhur më 1389, mes një koalicioni (ku kishte edhe forca shqiptare) të udhëhedhur nga serbët dhe turqisë. (Dogmatikisht shqiptarët i kanë rradhitur me turqit, duke qenë se sot kemi një shumicë myslimane në Kosovë)
Republika e Kosovës ka shumë kisha ortodokse (të cilat i përkisnin shqiptarëve) edhe pse popullsia shqiptare sot janë shumicë myslimane, për hir të ndikimit historik osman.
Kosova pas luftes së parë botërore, mbeti nën Mbretërinë Jugosllave, pavarsisht vullnetit popullor për bashkim me Shqiperinë.
Kosova në vitet 90′ me shpërbërjen e Jugosllavisë, fitoi autonomi që shpejt u shkel dhe përpjekjet për pavaresi sollën Luftën e Kosovës, në të cilën ranë dhjetra mijëra njerëz dhe u krijuar një krizëe ndërkombetare, që u zgjidh nga bombardimet e Natos, e cila që në atë kohë ka dislokuar forca paqeruajtese në rajon.
Republika e Kosovës, popullsinë serbe e ka të përqëndruar në veri dhe ata nuk pranojnë qeverisjen nga shqiptarët, ndaj edhe bojkotuan zgjedhjet, duke çuar në mandatimin e kryetarëve shqiptarë. Gjendja është acaruar aktualisht për arsye se këta kryetarë të zgjedhur në mënyrë demokratike, nuk lejohen të ushtrojnë detyrën e tyre zyrtare. »

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...