12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Gazetarët botëror nga Gjeneva ndërkombëtare (UN-APES) vizitojne Mitrovicen, andej e këndej urës, priten nga Agim Bahtiri dhe Halit Barani

Photo: Pierre-Michel Virot

Mitrovicë, 12 shkurt -Sot, gazetaret botëror nga Gjeneva (UN) pasi u pritem ne ambasaden zvicerane dhe armaten e Kosoves (FSK) i mesyem Mitrovices ku qendruam plote 4 ore andej e kendej ures nen percjellje te policise vendore dhe KFOR-it Ne mungese te kryetarit te Komunes Bedri Hanza (i cili qenka jasht vendit) dhjete gazetaret nderkombetar, perfaqesues te mediave boterore u priten nga ish-kryetari Agim Bahtiri dhe Halit Berani, veprimtare te shquar te ceshtjes kombetare te cilet u folen gazetareve nga Gjeneva mbi situaten aktuale, sidomos zhvillimet e fundit ne Mitrovice si dhe krimet dhe masakrat serbe ne Mitrovice dhe me gjerë, njofoton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Gazetaret nderkombetar, perfaqesues te mediave boterore po v azujhdojne vizitojne qnedra te nydfsthmew te Kosoves, duke u takuar me kreret e shtetit te Kosoves dhe nderkombetaret ne Kosove ne rastin e 15-vjetorit te pamvaresise.

Peut être une image de 3 personnes, personnes debout et plein airGazetaret boteror me ardh ne Kosove e pa vizituar Mitrovicen eshte sikur me shku ne Arabi e mos me shku n’Meke?! Edhe kjo dite iku…me vizita te suksesshme te gazetareve botetor me kreret e institucioneve kombetare dhe nderkombetare ne Kosove me rastin e 15-vjetorit te pamvaresise.

«Ishte kënaqësi e veçantë që sot të pres në Mitrovicë, një delegacion gazetarësh, anëtarë të APES (Shoqata e Gazetarve të Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtajn)..» ka thene nikoqiri, njeherit ish-kryetari i Mitrovices z.Agim Bahtiri.  Gazetaret boteror së bashku me perfaqeusiesit lokal te Mitrovices kane realizuam intervista dhe biseda me qytetare shqiptare dhe serbe tek Ura e Ibrit.

Gazetarët në fjalë u njoftuan me persefarmi mbi zhvillimet e fundit në vend, çështjen e tentativave direkte të Serbisë për destabilizim të situatës në veri të vendit dhe për ndarjen e Kosovës, nofoton nga Mitrovica korrespondenti i gazetës zvicerane Le Canton27.ch

Njëkohësisht, z. Halit Barani, veprimtar i shquar, prezentoi një fotoalbum që dëshmonte me datë dhe ditë, masakrat që kanë bërë serbët në Mitrovicë. Gazetarët u ndjenë të tmerruar mbi atë që panë në foto-dëshmitë nga z. Barani, dhe ishin thellë të interesuar që të raportonin për të gjitha ato fotografi. Ne kemi shumëçka për t’i treguar botës, çështja e Mitrovicës është një histori në vete, andaj duhet të veprojmë që me çdo kusht t’i vëmë në dritë të gjitha ngjarjet që e kanë prekur vendin tonë, kur dihet se Mitrovica është plaga më e madhe e luftës.Peut être une image de 10 personnes, table et intérieurKëto ditë në Mitrovicë, saktësisht, më 9.II.2023 ishin 10 gazetarë të mediave të ndryshme botrore. Më këte rast ata patën rastin të njoftohën për së afërmi nga KMDLNJ, Qendra Rajonale-Mitrovicë. Me tmerrin e dokumentuar nga hordhitë kriminele çetnike serbe që ushtruan mbi popullatën civile shqiptare ku vranë fëmijë, gra shtatzëna, pleqë, plaka, shqiptarë të paralizuar ashtu siqë ishin të shtrirë nëpër shtretër, dhunuan femra e mashkuj, dogjën shumë shtëpi të cilat paraprakisht i plaçkisnin, dogjën shumë objekte tjera ndihmëse, dogjën shumë biblioteka përsonale, familjare, dogjën shumë shkolla 10 sish i rrafshuan me themel, dogjën dy objekte kulturore, 14 xhami një prej tyre e shkatrruan me themel kjo ishte buzë lumit, përkatësisht urës së famëshme e cila ndan qytetin, Mitrovicën në dysh, plaqkitën e shkatrruan shumë automjete të ndryshme, vranë shumë bakti, dogjën 100 / mijëra hektar male etj.

Dhjetë gazetarë të shteteve të ndryshme, mbetën të tmerruar kur panë fotografitë e 16 masakrave të kryera nga hordhitë kriminele çetnike serbe në Mitrovicë. Posaqërisht i tmerruan fotografitë e masakrës së 3 e 4 shkurtit 2000, kur ua shpjegova se ajo masakër u krye para syve të ushtrisë së KFOR-it francez dhe policisë së UNMIK-ut, ku brenda nëpër shtëpi dhe banesa të tyre u pushkatuan 10 shqiptarë etj.

Mund të jetë një imazh i 3 persona, njerëz në këmbë, njerëz të ulur dhe ambiente të brendshme

Derniers articles