24.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gjermani, Të gjitha tregjet e Krishtlindjeve janë anuluar

Gjermani: Bavaria anulon të gjitha tregjet e Krishtlindjeve Bavaria po anulon të gjitha tregjet e saj të Krishtlindjeve, për shkak të shpërthimit të Covid, njoftoi të premten kreu i qeverisë së rajonit, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

E njëjta masë ishte marrë tashmë të martën në Mynih, kryeqyteti i rajonit, ku mbahet një treg Krishtlindjesh që tërheq më shumë se dy milionë vizitorë çdo vit.

« Situata është shumë, shumë serioze dhe e komplikuar, » tha Marku Söder në një konferencë për shtyp në Mynih, duke shtuar se baret dhe klubet e natës do të mbyllen gjithashtu në vendet me shkallë veçanërisht të lartë të infeksionit.

Gjermania, si vendet e tjera gjermanishtfolëse, po përballet me një rritje të infeksioneve. Bavaria është veçanërisht e prekur nga kjo valë, me një normë incidence shtatëditore prej më shumë se 500, pas dy shteteve të tjera rajonale, Saksonisë dhe Turingisë, të prekur edhe më shumë.

Kur eshet fjala për krishtlindjet , dje ne Zuirch polica zvicerane kishte interventuar tek nje fmailje qe te mos ndezit kaq heret drita per Krishtilindje, ne këte krize te rrymes, sepse ende jemi larg festes. Kurs ene kyreqytetin e  Kosdovës, ne bvedin me te varfur ne Evropë, qysh tash, dy muaj paar krishlindjeve, mande edhe para evropiasneve e ka qituir bredhin ne qender te qytetit e dhe pse qytetare tpo vajtojne se dimrit nuk do te kete rryme?!

Derniers articles