28.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Mijera protestues anti-COVID në disa qytete të Zvicrës

Gjenevë, 16 tetor -Sot mijëra njerëz marshuan përsëri kundër masave kundër Covid të Shtunën në Zvicër, përfshirë ketu qendrat kryesore te Zvcres si ne Bernë, Gjenevë, Lozanë, Lugano, Baden, Rapperswil etj, njofton gazeta zvicerane ne shqp Le Canton27.ch

Midis 800 dhe 1000 njerëz marshuan në Lozanë për t’i thënë « jo kalimit të shëndetit dhe kufizimit të lirive tona ». Një procesion i larmishëm dhe familjar eci nëpër qendrën e qytetit, pa incidente.

« Berset, kalimi yt, ne nuk e duam », « liria » thërrisnin demonstruesit, pa maskë, mes dy fishkëllima. Kjo paradë bubullimë denoncoi sulmet mbi liritë: « Jo mbikëqyrjes masive », « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më liri » thuheshin pankartat. « Jo mbikëqyrjes masive » , « Kalimi …. në ambientet sanitare » ose edhe « Për sigurinë tuaj, nuk do të keni më asnjë liri » thoshin shenjat, raprton ATS/SDA, transmeton gazeta Le Canton27.ch

Në Lugano, me thirrjen e shoqatës « Miqtë e Kushtetutës », rreth 400 njerëz kundër masave anti-Covid protestuan të shtunën pasdite. Demonstrata, e treta që u organizua në Ticino pas asaj në Bellinzona dhe Locarno, shkoi pa probleme.

Protestuesit marshuan përgjatë porteve të liqenit dhe u nisën drejt qendrës së qytetit. E titulluar « Homo pandemicus, quo vadis », protesta kishte për qëllim gjithashtu t’i thoshte jo ligjit Covid 19 që u votua më 28 nëntor: « Detyrimi i vaksinimit për të gjithë? Jo një ngurtësimi ekstrem dhe të panevojshëm të ligjit Covid ”mund të lexohet në një pankartë.

Në Zvicrën gjermanishtfolëse, në Rapperswil-Jona, gati 3,000 njerëz marshuan drejt vendit të takimit, një parking pranë sheshit të akullit lokal, ku u mbajtën fjalime. Organizatori « Aktionsbündnis Urkantone » (« Aleanca në veprim e kantoneve origjinale ») kishte njoftuar se tubimi do të zgjaste deri në mbrëmje.

Në Baden, ata ishin 1500, sipas policisë, për të demonstruar kundër masave të marra nga autoritetet, të shoqëruar nga « Freiheitstrychler » tashmë tradicional. Procesioni ishte i autorizuar dhe nuk rezultoi në dhunë, tha policia. Shumica e protestuesve nuk mbanin maska.

Derniers articles