26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Kantoni i 27-te i Zvicres shfaqet në Dubai. Pavioni helvetik prej 700 m2 me ngjyra kuq e bardhë ka zbukuruar ekspozitën universale!

Gazetari i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka vizituar Pavijonin e Zvicrës në Emiratete  bashkuaar Arabe në Expo Dubai-2020

Zvicra ishte e para nga 192 vendet që konfirmoi pjesëmarrjen e saj. Pavijoni Zviceran ka një pasqyrë të përparme dhe një qilim të kuq prej 700 metrash katrorë për të mirëpritur vizitorët. Sikur te organizanin Miss Pavijoni, sigursht Zvicra do të zgjidhej « Miss Expo Dubai-2020 », ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, gazetari i se ciles ka vizituar pavijonin zviceran ne Dubai.

Dubai, 16 tetor -Emiratet e Bashkuara Arabe jane nikoqire te Expo-2020, ekspozitë kjo e parë universale në Lindjen e Mesme. Pavarësisht nga pandemia, nja 1 tetori i ketij viti ka hapur dyert për vendotret dhe te të huajt per gjashte muaj rreshtë. Princi i ri i kurorës i Dubait, Sheik Hamdan ben Mohammed, përuroi zyrtarisht ceremoninë e hapjes së kësaj ngjarje të vlerësuar në shtatë miliardë dollarë. Pasi shpenzoi 7 miliardë dollarë (6.5 miliardë CHF) në vend, Dubai shpreson se do të tërheqë biznese të reja dhe do të tërheqë më shumë të huaj për të blerë prona në qendrën tregtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, njofton korrespendenti i gazets zvicerane ne shqip Le Canton27.ch drejtpersedrejti nga Dubai.
Marrëdhënie diplomatike – Presdienti i Zvicrës Guy Parlemin ne Expo Duzabai 2020 në fund të tetorit

Marrëdhënie diplomatike – Presidenti i Zvicrës Guy Parlemin ne Expo Dubai 2020 në fund të tetorit

ImageE shtyrë vitin e kaluar për shkak të krizës shëndetësore, ekspozita ka hapur dyert për publikun me 1 tetor te ketij viti në një vend në shkretëtirë, në periferi të Dubait, një qytet tashmë i njohur për rrokaqiejt e tij dhe shijen e tij për luksin. Panairi, tema e të cilit është « Lidhja e mendjeve, krijimi i së ardhmes », pritet të tërheqë 50 deri ne 100 milionë vizitorë, nga të cilët 70% do jenë nga jashtë.

Gjashtë muaj për të përjetuar 192 vende dhe më të mirën e artit, muzikës, arkitekturës, sportit dhe mirëqenies, shkencës, kulturës dhe më shumë. Ekspozita e parë Botërore që do të mbahet në një vend arab do të zgjasë deri më 31 mars. Gazetari i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch pas vizitave te pavijonit te Shqiperise dhe Kosovës, ka vizituar edhe Pavijonin e Zvicrës në Emiratete  bashkuaar Arabe në Expo Dubai-2020

Korrespeondeti i gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch i cili u gjend vendin ngjarjes ka vizituiar pavijonin zviceran dhe ka shkuar nder tjera se « prezenca e shtetit helvetik në kete espozite me karaketer boteror, shifet si Kantoni i 27-te i Zvicres ne Dubai, përmes nje pavijoni helvetik me një qilim të kuq prej 700 metrash katrorë me i bukuri që ka zbukuruar Expon Dubai-2020.. »

Ne kontakt me përfaqesueist e pavijonit zviceran, mesuar se per cdo dite Pavijonin e « keuqebardh » te Zvicres e vizitojne rreth nje mije njerez, kryeisht t ehuja por edhe nje numeri i madhj vizitoresh zviceran te clet os epunojne aty ose gjendne ne pushime si turiste te cilet bejne nje udhe e dy pune, edhe pushime edhe vizite pavijonjin zvicran.

Pavijoni zviceran per dallim nga te tjera, ju ofron vizitorëve një përvojë të paharrueshme dhe shfaq Zvicren në të gjithë larminë e saj, nga nga bukuria e Alpeve Zvicerane në rolin e Zvicrës si një pikë e nxehtë kryesore e inovacionit. Kushton 16.5 milion CHF (17.7 milion dollarë) dhe u mundësua me partnerë nga biznesi, shkenca dhe politika , pavioni do të jetë i hapur për publikun për gjashtë muaj në mënyrë që të forcojë marrëdhëniet me partnerin më të rëndësishëm tregtar të Zvicrës në Lindjen e Mesme dhe të shfaqë statusin e saj si një central ekonomik dhe atraktivitetin si një destinacion turistik në rajon

Pavioni gjithashtu po shfrytezohet edhe per kontakte dhe biseda te nivelit te larte diplomatik. Një delegacion zyrtar, i udhëhequr nga Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin, do të shkojë ne Duabai në Ditën Kombëtare Zvicerane, 29 Tetor. Ndersa shefi i diplomacise Ignazio Cassis do të bëjë një vizitë ne muajin shkurt të vitit të ardhshëm për të përuruar një ekspozitë kushtuar temës së diplomacisë së ujit. Ueli Maurer gjithashtu do të dalë atje, së bashku me lojtarët nga sektori financiar zviceran, si pjesë e fushatës për promovimin e qendrës financiare zvicerane.

Alpet dhe risitë brenda Pavijonit Zviceran

Njëkohesiht, Pavioni ilustron angazhimin e Zvicrës për një të ardhme të qëndrueshme. Për shembull « Blue Peace », një ekspozitë e Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC), vë në pah përpjekjet e Zvicrës në fushën e diplomacisë së ujit dhe menaxhimin e qëndrueshëm të burimeve ujore të botës.

Një tërheqje kryesore është një përvojë në natyrë që përmban një panoramë malore, te alpeve te Zvicres që del nga një det mjegulle për të paraqitur destinacionet turistike të zgjedhura në bashkëpunim me Turizmin e Zvicrës.

Inovacioni gjithashtu do të jetë në qendër të vëmendjes, me prezantimin e projekteve dhe produkteve të zhvilluara nga universitetet, bizneset e reja dhe kompanitë zvicerane. Janë planifikuar simpoziume, tryeza të rrumbullakëta apo edhe punëtori interaktive.

Prania e Zvicrës në Expo-2020 financohet nga një partneritet publik-privat. Kompania e duhanit Philip Morris do të ishte një nga sponsorët, por FDFA kishte hequr dorë në vitin 2019 për çështjet e imazhit. Kostoja e pjesëmarrjes zvicerane në ekspozitë arrin në 16.5 milion franga.

Midis peizazheve malore dhe inovacioneve, Pavijoni Zviceran në Ekspozitën Universale të Dubait dëshiron të prezantojë « aspektet e ndryshme të vendit tonë ». Kjo pjesëmarrje është për Zvicrën « mundësi për të rritur famën e saj dhe për t’i bërë më të njohura pasuritë e saj në rajon », u gëzua të enjten Nicolas Bideau, kreu i Prezencës Zvicër. Pavioni duhet të bëjë të mundur konsolidimin e marrëdhënieve me partnerët tregtarë të Zvicrës në Lindjen e Mesme dhe forcimin e performancës së saj ekonomike dhe tërheqjen e saj turistike.

Pavijoni Zviceran shtrihej ne një fushe prej 700 metrash katrorë me një strukturë prej 2000 m2 me një fasadë të pasqyruar cdo vizioti rasti i ibinet ne sy dhe ishte joshes, qe lirisht mund t ethmei ihste nder pavikonet me te bukrua joshese me ato ngjyra te kuqe dhe kryqin e bardhe, ku vizitorët brenda ishin në gjendje të shëtisin te njihnin zvcren me mire në mes të një peizazhit malor që do të nxjerrë në pah destinacionet turistike zvicerane. Sikur te organizanin Miss Pavijoni, sigursht Zvicra do të zgjidhej « Miss Expo Dubai-2020 », ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, , gazetari i se ciles ka vizituar amabsaden dhe pavijonin zviceran ne Dubai.

Aucune description disponible.

Derniers articles