24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Der ehemalige Präsident des Kosovo, der Schweizer Pacolli, sagte der Zeitung Le Canton27.ch: Wenn Xhaka von der FIFA bestraft wird, werde ich die Strafe bezahlen

Lugano, 4. Dezember – Der ehemalige Präsident des Kosovo, der bekannte Schweizer Geschäftsmann Behgjet Pacolli, sagte der albanischsprachigen Schweizer Zeitung Le Canton27.ch über das Dilemma, ob der Kapitän der Schweiz, Granit Xhaka, von der FIFA für das Tragen des  » Jashari »-Trikot. nach dem außergewöhnlichen Sieg der Schweiz, der Serbien aus der Weltmeisterschaft eliminiert.

Auf die Frage nach einer von der FIFA verhängten Bestrafung sagte Herr Pacolli: « Falls die FIFA so unangemessen handelt, werde ich den Kapitän der Schweizer Nationalmannschaft, Granit Xhaka, aus meiner Tasche bezahlen. » Er wird dies im Namen der Albaner und Schweizer tun, die unser Image in der internationalen Arena durch die Förderung des Fußballs des Schweizer NATI-Teams gestärkt haben. »

„Ich habe dies Granit heute persönlich mitgeteilt. Jetzt machen wir weiter und wünschen ihnen weiterhin viel Glück gegen Portugal », sagte Herr Pacolli am Ende

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...