17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Brnabic ne UNESCO e «harron» diskriminimin e arsimit dhe kultures ne Luginen e Presheves, flet kundër anëtarësimit te Kosoves!

Paris/UNESCO, 12 nentor -Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, fë fjalimin e djeshem të sesionit të 41-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESCOka folur jo vetme per rolin ekontributit te Shqwiperisë ne UNESCO por edhe pe rKosoven , duke kerkuar anetaresimin e saj ne kete organizate nderkombëtare te OKB-së sipas se cilës nje vend te tille e meriton, njofton nga Parisi korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kurse en diotene dyte te punimeve te sesionit te UNESCO-s ka folur edhe kryemnistrja e Serbise Ana Bernabic e cila si zakonisht e shfyrtezoi folotoren e UNESCOs- për propagande kuder Kosovës duke harruar se Serbia aktulaisht mohonm te drejtat e shqiptareve si shuimice në Luginenen e Preshevës, ne vaqnti ne atsim dhe kulturë

Brnabic: Kosovës nuk ka vend në UNESCO

Ndryshe Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka theksuar sot se tema dhe politika kryesore e vendit tonë është depolitizimi i UNESCO-s, që, siç eshte shprehur ajo « Kosova nuk ka çfarë të kërkojë. në kete organizatë…´

Pas panelit në debatin plenar të sesionit të 41-të të Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Brnabiq theksoi se UNESCO është një organizatë që merret me çështje që nuk kanë të bëjnë me politikën, por me arsimin, kulturën. shkenca dhe çështje të tjera të ngjashme e cila kishte harruar se shqiptaret ne Kuginen e Preshes jane te diskriminuar veq politikisht edhe ne arsim dhe kulture!, shkruan Le Canton27.ch

“Kur themi depolitizim i qëndrojmë faktit që i ashtuquajturi shtet i Kosovës nuk ka çfarë të kërkojë në UNESCO. “UNESCO nuk është vend ku ka vend për të folur nëse Kosova, e cila nuk ka ulëse në OKB, e cila nuk është njohur nga më shumë se gjysma e vendeve, duhet të jetë anëtare e asaj organizate”, tha sot kryeminisrja setbe ne sedionin e e UNESCO-s nd Paris

E pyetur nëse mendon se dy kryeministrat shqiptar, Edi Rama dhe Albin Kurti, e kanë shfrytëzuar praninë e tyre në Forumin e Paqes në Paris për të lobuar shtesë për anëtarësimin eventual të Kosovës në UNESCO, Bërnabiq u pergjigj se «Unë mendoj se Rama nuk e ka bërë këtë, mendoj se po e bëjnë publikisht për shkak të politikës së brendshme dhe popullaritetit, gjë që nuk është e saktë. Gjithsesi, nëse më pyesni mua, nuk mendoj se ka asgjë nga ajo punë”

Brnabiq shton se mund të jetë më e vështirë kur Shtetet e Bashkuara të kthehen në anëtarësimin në UNESCO dhe thekson se i takon Serbisë që të punojë në mënyrë proaktive për këtë dhe të insistojë në depolitizimin.

“Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të hapte kutinë e Pandorës dhe do të thoshte se UNESCO po merret me disa çështje të tjera dhe njerëzit që janë sot në UNESCO e dinë këtë”, tha ne fund Brnabiq.

Derniers articles