22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Policia e Kosovës ndalon rrugëtimin e 75 kg. drogë nga Kosova drejt Zvicres dhe vendet tjera evropiane

Policia e Kosovës ka konfiskuar 75 kg. lëndë narkotike që dyshohet se është e llojit marihuanë duke arrestuar 5 persona. Droga dyshohet se ka hyrë në Kosovë nga vendet fqinje që kishte për destinacion vendet evropiane, perfshire këtu edhe Zvicren, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Policia e Kosovës, saktësisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me narkotik në koordinim me Prokurorinë Themelore për Krime të Rënda në Prishtinë,  ka realizuar një operacion të suksesshëm ku janë arrestuar pesë të dyshuar dhe janë konfiskuar 74 kilogramë e 944 gramë substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë, tre vetura, para të gatshme, telefona mobil pjesë të armës dhe municion. Të dyshuarit pas intervistimit  në prezencë të avokatëve mbrojtës, me urdhër   të prokurorit kompetent janë dërguar në mbajtje për 48-orë, » thuhet nder tjera ne njofitmin e policisë  së Kosovës.

Operacioni ka ardhur si rezultat i bashkëpunimit të qytetarëve me Prokurorinë. Në qarshine e Prishtines flitet se shuma e fituar nga kjo drogë me miliona euro qe parapare per lideret e disa partive politike te njohur tashme ne rajon për te blere votat gjate zgjedhjeve në Kosovë. Kur eshte fjala per dileret e drogës,  edhe policia zvicerane kane deklaruar se mjetet e fituara nga droga ne Zvicer, një shume e tyre e madhe shkojne për partite politike ne Kosovë dhe Shqiperi, shkruan gazeta zvicera ne ne shqip Le Canton.ch

Sipas gazetetë svicerane ne shqip Le Canton27.ch, qe kur ka ardhur ne krye te Qeverise se Kosovës Albin Kurti, kjo eshtë hera e pestë qe policia e Prishines dhe Tiranes pengojne rrjetet e trafiqeve nderkombëtare te drogës  me qindra kilogramë droge nga Kosova ne drejtim te Zvicres dhe vendet tjera te BE-së.

Për fund do perkujtuar se pengasa keresor e mosanetaresimit te Kosovës ne Interpol ka qene krimi i organizuar, përfshire ketu edhe trafiku i droges viteve te fundit në Kosovë ne dretjim te vendeve perendimore.Foto/ Sekuestrohet 75 kg marihuanë në Kosovë, 5 të arrestuar - Rajoni

 

Derniers articles