24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023
- Advertisement -

AUTHOR NAME

La Rédaction

2805 POSTS
0 COMMENTS

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...

Ja ky është huligani serb që dje kërkonte kokën e paqeruajtësve italianë dhe hungarezë (KFOR) në Kosovë. Fatmirësisht zviceranët shpëtuan pa u gjakosur

Mitrovicë, 30 maj -Të hënën, shumë ushtarë nga KFOR-i, Forca Mbrojtëse e Kosovës e udhëhequr nga NATO, u plagosën (mbi 30 sosh) në përleshjet...

Ushtaret zviceran (Swisscoy) jane shendosh e mire. Situate e tensionuar ne Veri te Kosoves. Huliganet serbe te shoqeruar me njerez te maskuar (Wagner) sulmojne...

Gjendje e tensionuar në Zveqan, dëgjohen të shtëna armësh - njerëz të maskuar eskalojnë situatën, raportohet se pos bandave kriminale serbe aty jane te...

Lirohet Hashim Thaci. Gjendet ne Drenicen e tij

Berne/Hage, 29 maj -Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ndodhet në Kosovë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju regeruar burime nga Haga Mexiumi...

Erdogan e shpall fitoren! Turqia ne feste, aty edhe shqiptaret me flamur kuqezi

Presidenti i Turqisë, Recep Taip Erdogan, e ka shpallur fitoren e tij në balotazh. Bernë/ Stamboll, 29 maj  -Erdoganin pos OKB, NATO-s,SHBA-ve dhe BE-se e...

Ne Zvicer, promovohet libri « Muhamedi a.s Profeti islam” i autorit prof. Vehbi Ismailit

Regensdorf, 28 maj -Komuniteti Shqiptar në Zvicër të shtunën në mbrëmje ne Xhamine Shqiptare në Regensdorf ishin te nderuar te marrin pjese ne promovimin e...

Latest news

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...
- Advertisement -