1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023
- Advertisement -

AUTHOR NAME

La Rédaction

3291 POSTS
0 COMMENTS

Zvicra dhe Shqipëria: forcimi i besimit të shoqërisë tek institucionet politike

Nga vizita e fundt e Kryetares së Këshillit Kombëtar, znj. Christa Markwalder (PLR/BE) ne Tiranë Bernë, 28 Nnetor -Drejtoria për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) ka...

Zvicra dhe OSBE punojnë krah për krah për të kontribuar për paqen dhe sigurinë në Evropë

Bernë, 28 Nentor -Pjesëmarrja e këshilltarit federal Ignazio Cassis në edicionin e vitit 2023 të Këshillit Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në...

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...

Raportuesja e OKB-së me origjinë shqiptare znj.Albanese: Në Gaza nuk po bëhet lufte, por masakra dhe spastrime etnike për te shfarosur popullin palestinezë. Kemi...

Bernë, 24 newntor -Raportuesja e OKB-se me origjine shqiptare Frsnceska Albaneze ne emdiat boterore eshte treguar shume e ashper ndaj okuptatorit te Izraelit e...

Poeti i njohur shqiptar Lulzim Tafa dekorohet nga presidenti i Francës me urdhrin e lartë “Oficer i letrave dhe arteve”

Ministrja e Kulturës së Francës, Rima Abdul Malak e ka nënshkruar dekretin me të cilin i akordon poetit të mirënjohur kosovar, Lulzim Tafa, dekoratën...

Ky katolik pësoi abuzim seksual në moshën 9-vjeçare. Flasin haptazi viktimat në gazetat zvicerane…

“Mund të shoh ende grafitin që është bërë në shtëpinë e tij: ‘Pédé’, për pederast” Raphaël Pomey, viktimë e abuzimit seksual («Je vois encore...

Latest news

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...
- Advertisement -