3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Asociacion për shqiptarët në Luginën e Preshevës, Stano gazetës zvicerane: BE-ja, me kete ceshje do merret pas normalizimit te marëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne Bruksel me zëdhenësin e BE-së Peter Stano

Bruksel/UE, 9 mars -Peter Stano, zëdhënësi i Bashkimit Evropian, gjatë nje bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch perveq takimit te fundit Kurt-Vucic ne Bruksel pos tjerash ka folur edhe për mundësinë e formimit të një Asociacioni për shqiptarët në Serbi ashtu siç po i kërkohet Kosovës ta formojnë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, duke thënë se Bashkimi Evropian aktualisht aktualisht nuk do të merret me kewte ceshtje, por vetëm me normalizimin e raporteve mes dyja vendeve. Kjo pyetje e gazetes zviceraen ju shtrua edhe gjate konferences me media ne seline e BE-së ne Bruksel.

“Nuk mund të spekulojë çfarë mund të ndodhë në të ardhmen, qëllimi jonë është që të fasilitojmë dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, ky është objektivi jonë i vetëm, normalizimi i raportit mes Serbisë dhe Kosovës, ne nuk po provojmë të merremi me çështje të brendshme të Serbisë apo Kosovës”, ka thënë fillimisht Stano duke ju përgjigjur gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Megjithatë,  zëdhenesi i BE-së z.Stano ka lënë të nënkuptohet se çështja në fjalë mund të diskutohet në një të ardhme, kur Kosova dhe Serbia normalizojnë raportet e tyre.

“Në momentin që të kemi normalizim të raporteve është e mundur të shohim edhe çështje të tjera. Objektivat dhe substanca e këtij dialogu janë negocimi mes qeverive të Kosovës dhe Serbisë”.

Ndryshe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kishte prezantuar më 2 shkurt të këtij viti në Parlamentin e Kosovës 6 kushte në mënyrë që ai të fillojë themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Një ndër kushtet e Kurtit pikërisht e trajtonte reciprocitetin për të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

“Të drejtat e pakicave kombëtare dhe mekanizmat mbrojtës përkatës duhet ta ngërthejnë parimin e reciprocitetit ndërmjet dy shteteve respektive si dhe të marrin parasysh standardet dhe modelet evropiane”, thoshte kushti i tretë i Kurtit.

 

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...