22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Gazeta zvicerane: Albina Hashani nje bukuroshe BIO Albanian Girl – Dje Miss Kosova sot biznesmene, stiliste e modës!

Bernë, 9 janar -Albina Hashani tashme nuk është një emër i panjohur ne opinionin publik shqiptare. Ajo eshte e njohur jo vetem ne Kosovë por dhe ne Ballkan dhe diasporë. Karriera e saj arrine kulminacionin kur ne vitin 2001 ajo u zgjodh vajza me e bukur ne Kosovë.Sukseset e Albina Hashanit ishin te duarnduarta duke filluar nga Miss Kosovo 2001, pastaj Miss Elegance in Pristina 2001, Akademia “EVOLUCION”…dhe tash ne profesionin e vete: Fashion Designer &Stylist, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në kohën e spektakleve të bukurisë, kohën e miss-eve, vajzat që fitonin kurorën e më të bukurës së Kosovës, bëheshin emër, idol. Kështu ishte edhe me bukuroshen prishtinase Albina Hashani, e cila triumfoj në “Miss Kosova”, duke fituar epitetin e më të bukurës.

Veq asaj, ajo njihet edhe si një këngëtare e shkelqyesme. Në Qershor 2006, Albina Hashani merr pjesë në VFM 2006 me këngët: “Uragan”. Ta kaloj naten me ty – Uragan – Asgje tjeter
Ajo, shpejtë e braktisi botën e spektaklit dhe defilimet ne evnmentet e bukurisë, duke ju kthyer modes, për tiu përkushtuar profesionit si dizenjatore, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Bukuroshja e vitit 2001 kur u zgjodh Miss, sot nuk mund t’i japesh më shumë se 20 vjet

Bashkebisedoja jone, ka mbaruar Akademine “Evolicion” per dizajne mode. Aktualisht ajo posedon nje biznes me marken ALBINA HASHANI stiliste e modes.

Në fotot e fundit, ish miss duket tejet në fomrë, me vijat trupit madje sijur te ishte ende ajo vajza, qe na rrin para syve, bukuroshja e vitit 2001 kur u zgjodh Miss, sot nuk mund t’i japesh me shume se 20 vjet.

Se si e ruan ajo ket freski, ket bukuri dhe sharmin, ne vazhdim Albina Hashani për gazeten zvicerane Le Canton.27 eshte pergjigjur: Faleminderit shume per komplimente! Por me shume ndoshta eshte gjenetike.. Normal edhe perkujdesem per lekur psh ne gjume kur shkoje asnjehere nuk shkoj me makeup… E pastroje me uje dhe sapun derisa te zhduket makeupi”

Se me cfare merret aktualisht, ne vazhdim Albina pergjigjet se “Siq e dini kam prezentuar ne nje ser akitvteresh kulturore, kam kenduar, pastaj ka marrur pjese ne evemente kulturore të bukuris, modës, ku kam defiluar si photomopdele dhe ne vitin 2001 jam zgjedhur Miss Kosova. Paralel me keto aktivitete kulturore kam mbaruar edhe studimet, Akademine “Evolicion” per dizajne mode. Aktualisht kam nje biznes timin me marken ALBINA HASHANI stiliste e modes.”

Se cfare punone ekzakt dhe pengesat përballe pandemise ajo ne avazzdim shpjegon se “Rutina ime fillon me skica, te modeleve te ndryshme per veshje,patron, prerje dhe qepje te veshjeve te ndryshme per vajza dhe gra. Po pandemia ka shkaktuar shume probleme , per arsye se u ndalen dasmat dhe ahengjet e ndryshme dhe puna ra dukshem por prap kemi punuar nuk jemi ndalur!

Se a ka pasur nderhyrje apo siq themi ne “korrjgimin” e trupit te saj, Albina Hashani thote pèërm gazeten zvicerane Le Canton27.ch se “Jam BIO Albanian Girl”.

“Mua per veten time me pelqen me shume natyraliteti. Theksoje qe nuk jam kunder nderhyrjeve estetike, se nese nje vajze nuk ndihet mire me diqka te saj, me mire te nderhyje ta rregulloje ate problem qe te ndjehet emocjonalisht mire me vehten.Por me masë jo me dal komplet prej vehtes!..” ka thëne ne fund bukorshja dhe tashme niznesmanja Albina Hashani duke uruar Vitin e Ri gjithe shqiptareve ane e kend , sidomos atyre ne diaspore, pa te cilet sot nuk do te ishim ketu ku jemi. Zoti i ruajt!..

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...