4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Gjendje alarmante në Zvicër: 10 të vdekur dhe mbi 28 mijë raste të reja me CoVID-19. Nga e hënja do kete shtrëngim të masave

Bernë, 7 janar -Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronavirusit në Zvicër. Në 24 orët e fundit, 28,038 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar nga Zyra Federale të Shëndetit Publik (OFPS) në Zvicër dhe Lihtenshtajnit, njfton aeta zvcerane ne shqip Le Canton27.ch

Nga e henja e ardhshme do kete shtrèengim të masave

Sipas Bernës, numri i testimeve të kryera është 95 mijë e 376. BAG raporton gjithashtu për 10 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi, ndërsa 126 persona të tjerë u shtruan në spital.

Departamenti i Arsimit Publik njofton se fëmijët do të duhet të testohen në shtëpi, përdorimi i kamerave mund të riaktivizohet në shkollën e mesme.

Fillimi i vitit shkollor, i cili mbahet të hënën në klasë, shoqërohet me disa masa shtesë, njofton Departamenti i Arsimit Publik. Problemi i menaxhimit të vëllimeve të testeve që haset aktualisht në kanton (siç u njoftua nga « Tribune de Genève » të enjten) ka bërë që « shërbimi i mjekëve kantonal, në konsultim me DIP, të marrë një masë të re në rast të një grupimi.

Në një klasë të shkollës fillore: nëse disa nxënës rezultojnë pozitivë për Covid, ne do t’u ofrojmë familjeve vetë-teste në mënyrë që fëmijët të mund të testohen shpejt në shtëpi. Prindërit do të njoftohen për kushtet e aplikimit të sistemit nga e hëna”, shpjegon zëdhënësi Pierre-Antoine Preti.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...