0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të një sulmi ushtarak në territor. Ndër rrugët e përmendura: mbrojtja e qiellit të Zvicrës dhe kryerja e sulmeve ndëshkuese jashtë vendit. Ministri i Mbrojtjes Amherd e mbështet këtë ide, njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch

“Nëse presim të na bjerë një raketë, është e kotë. Ne duhet të veprojmë paraprakisht dhe të shohim nëse mund ta kapim atë përpara se të arrijë objektivin e tij.” Me këtë imazh ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd justifikoi masat sulmuese që ushtria zvicerane duhej të merrte në rast konflikti në mikrofonin e SRF-së.

E intervistuar në programin SRF “Rundschau”, Viola Amherd përmendi gjithashtu bazat ajrore, instalimet e radarëve, lëshuesit e dronëve dhe pozicionet e automjeteve të drejtuara si objektiva të mundshëm.
Më shumë Informacion

Hapësira ajrore: çështja e vërtetë në një luftë

“Duke sulmuar instalimet komanduese dhe logjistike apo grumbullimet e trupave, nga njëra anë bëhet fjalë për dobësimin e aftësive të kundërshtarit. Nga ana tjetër, bëhet fjalë për kufizimin e lëvizshmërisë së saj”, specifikon një raport i publikuar nga Konfederata në gusht 2023. Qëllimi: të parandalohet ky kundërshtar që “të angazhojë sistemet e tij luftarake në mënyrë të koordinuar ose të sjellë trupa”.

Pa kontroll të mjaftueshëm të hapësirës ajrore, ushtria nuk mund të përfshihet në mënyrë adekuate në një konflikt, thuhet në raport. “Popullsia civile do të ishte gjithashtu në mëshirën e sulmeve ajrore, pa asnjë mbrojtje.” Dhe Viola Amherd përfundon për SRF-në: « Ne duhet të jemi gati për t’u përballur me të gjitha kërcënimet ».

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...