9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe shqiptarë

 « T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!…. », ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Bernë, 6 dhjetor -Eliminohet Zvicra, NATI ka pësuar humbje prej 6:1 nga Portugalia. Ne ndshejen e sontme kunder Portgualise ishin edhe tre shqiptare Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Ardon Jashari

Zvicra pësoi humbje të thellë duke u eliminua nga Kampionati Botëror. Helvetikët humben 6:1 nga Portugalia, në një ndeshje ku portugezët dominuan nga fillimi deri në fund, duke shënuar fitore të merituar,  raprton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, fiotre kjo e cila ishte rpitur ngha ana e protugezeve.

Shaqiri dhe Xhaka kërkon falje nga tifozët helvetik dhe shqiptare

Sipas gazetes Le cvanton27.ch Zvicra humbi sepse i njoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkon falje nga tifozët. « T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!…. »

Golin e nderit e realizoi Akanji, ndërsa duhet cekur që në minutën e 89-të ka debutuar në Botëror për Zvicrën 20 vjeçari shqiptar, Ardon Jashari.

Portugalia dhe Zvicra ishin dy skuadrat e fundit që do të luftojnë për ta siguruar biletën e fundit për një vend në mesin e tetë skuadrave më të mira të Kupës së Botës e cila po zhvillohet në Katar.

Trajneri i Helvetëve e pranoi pas takimit se skuadra ishte e papërgatitur për këtë ndeshje.

“Portugalia ishte më e mirë, ne nuk dolëm në fushë. Arritëm gjithmonë vonë dhe nuk ishim kurrë gati për të bërë atë që duhej. Ne kishim Widmerin jashtë me ethe dhe lojtarë të tjerë që nuk ishin në maksimumin e tyre në fushë. Unë jam akoma krenar për udhëtimin që kemi bërë. Grupi ynë ishte i nivelit të lartë dhe djemtë bënë gjëra të mëdha në këtë Botëror” – Tha ai.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...