25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicra arreston një spiun rus i cili ka gishta ne “fitoren” e Trumpit ne zgjedhjet e vitit 2016. Moska zemrohet me Zvicrën

Bernë, 8 janar -Policia zvicerane ka arrestuar nje personin V.K i cili ka gishta ne “fitoren” e Trumpit ne zgjedhjet e vitit 2016. Eshte celes kyq i manipulimeve te zgjedhjeve. « Arrestohet në Zvicër. A është rus i ekstraduar çelësi i manipulimit të zgjedhjeve në SHBA? « In der Schweiz verhaftet: Ist der ausgelieferte Russe der Schlüssel zur US-Wahlmanipulation?) shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke u rerferuar burimeve te gazetes simoter Blick.

Në Moskë pati një indinjatë të madhe kur Zvicra ekstradoi  nje rus të arrestuar në Valais në SHBA në dhjetor. Tani rezulton se Vladislav Klyushin (41) ka të ngjarë të jetë një burim i rëndësishëm informacioni në lidhje me sulmet e supozuara të hakerëve në zgjedhjet amerikane në 2016.

Më 18 dhjetor, Zvicra ekstradoi në SHBA biznesmenin rus Wladislaw Kljuschin (41). Vendimi i autoriteteve zvicerane – në fund çështja u ul në Gjykatën Supreme Federale – shkaktoi brohoritje në Uashington, ndërsa në Moskë shkaktoi pakënaqësi.

Tani duket e qartë pse SHBA-ja ishte kaq këmbëngulëse për ekstradimin e rusit të arrestuar në Sion, VS në mars 2021. Thuhet se Klyushin jo vetëm që ka tregti të brendshme në miliona, por gjithashtu ka njohuri të hollësishme për sulmet e hakerave në zgjedhjet në SHBA. Kjo është raportuar nga Bloomberg.com, shkruan Blick

Më shumë informacion

Portali amerikan i lajmeve citon persona të afërt me Kremlinin dhe shërbimet ruse të sigurisë. Sipas tyre, Klyushin thuhet se ka akses në dokumente që kanë të bëjnë me një sulm hakeri të dyshuar nga SHBA-të në serverët e Partisë Demokratike gjatë zgjedhjeve amerikane në 2016. Në atë kohë u zgjodh republikani Donald Trump (75). Ai mundi demokraten Hillary Clinton (74).

Këto dokumente supozohet të provojnë se një ekip nga Shërbimi Informativ Ushtarak Rus (GRU) ka iniciuar sulmet e hakerëve. Të dhëna të tilla do t’i siguronin SHBA-së prova të përpjekjeve të supozuara ruse për të ndikuar në zgjedhjet amerikane për herë të parë.

Medalja e Nderit e marrë nga Putin

Klyushin drejtonte një kompani të teknologjisë së informacionit që punonte në nivelin më të lartë me autoritetet ruse. Kompania M-13 ofroi mbikëqyrje të mediave sociale dhe siguri kibernetike. Ai gjithashtu testoi faqet e internetit të klientëve me sulme të synuara ndaj dobësive.

Sipas Bloomberg, kompania i ofroi qeverisë ruse një sistem të mbikëqyrjes së mediave dhe shërbime të tjera. Dhe me sa duket për kënaqësinë më të madhe të Kremlinit: Një vit e gjysmë para arrestimit, Klyushin kishte marrë një medalje nderi nga Presidenti Vladimir Putin (69).

Prokurorët amerikanë shkruajnë se Klyushin ka grumbulluar « pasuri të pamasë ». Kjo përfshinte një jaht prej katër milionë frangash zvicerane të blerë në MB, një apartament në Londër dhe miliona dollarë në para.

Çfarë di ai për sulmin me helm?

Rusi i arrestuar jo vetëm që mund të luante një rol kyç në sulmet e supozuara të hakerëve ndaj demokratëve amerikanë, ai mund të jetë shumë më i ditur për operacionet sekrete të GRU-së.

Agjentët e shërbimit sekret rus janë lidhur me një seri sulmesh hakerësh dhe tentativë për helmim të ish-kolonelit të GRU-së, Sergei Skripal (70) dhe vajzës së tij kritike për regjimin. Të dy u gjetën të plagosur rëndë në qytetin anglez të Salisbury në vitin 2018. Rusia mohon të ketë ndonjë lidhje me sulmin.

Me sa duket rusi ishte kontaktuar nga dy punonjës të shërbimit sekret britanik gjatë një udhëtimi në Londër dhe e pyetën nëse ishte i gatshëm të bashkëpunonte. Klyushin refuzoi, por pranoi ta takonte përsëri.

Kliushin proteston për pafajësinë

Avokati i Klyushin në Zvicër, Oliver Ciric, i tha Bloomberg se ai nuk e dinte se çfarë dokumentesh kishte klienti i tij. Ciric tha gjithashtu se Klyushin deklaroi se ishte i pafajshëm për tregtimin e brendshëm dhe « ndërhyrje hipotetike në zgjedhje ».

Ciric është i bindur se SHBA-të kanë përgjuar telefonin e Klyushin dhe kështu kanë marrë vesh për udhëtimin e tij në Zvicër. Klyushin kishte udhëtuar në Valais me familjen e tij për të kaluar pushimet e skijimit atje. Ai u arrestua më 21 mars 2021.

Më 19 prill 2021, ambasada amerikane në Bernë kërkoi zyrtarisht ekstradimin e Klyushin bazuar në traktatin dypalësh të ekstradimit midis Zvicrës dhe SHBA-së. Zyra Federale e Drejtësisë urdhëroi ekstradimin në SHBA në fund të qershorit.

Moska “shumë e zhgënjyer” me Zvicrën

Klyushin apeloi në Gjykatën Penale Federale dhe më pas edhe në Gjykatën e Lartë Federale kundër vendimit të ekstradimit të zyrës. Kjo nuk ndodhi me vendimin e 10 dhjetorit. Ai u dorëzua më 18 dhjetor 2021.

SHBA falënderoi autoritetet zvicerane për “ndihmën e çmuar”. Moska, megjithatë, është « shumë e zhgënjyer » me Zvicrën. Autoritetet zvicerane injoruan aspektin politik të çështjes Klyushin dhe « e pabazuar » kërkesën për ekstradim të Prokurorit të Përgjithshëm Publik rus. Ambasada ruse në Bernë foli për një « gjueti për qytetarët rusë »

Derniers articles