23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Bardhyl Mahmuti dhe Ramadan Avdiu nga Zvicra ne Hage vizitojne Hashim Thacin, Kadri Veselin dhe te tjeret..

Hage, 7 nentor -Me rastin e idh-presidentit, idh-liderit te PDKse dhe te tjereve dy veprimtaret e njohur ne Zvicer Bardhyl Nahmuti dhe Ramadan Avdiu ish-konsul ne Konsulaten e Kosoves ne Gjeneve gjate ketij uikendi kane vizituar kret e UCK-se ne burgun e Schefingenit ne Hage, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

“Me njëvjetorin e paraburgosjes së personaliteteve të shquara të lirisë së Kosovës, më 6 dhe 7 nëntor vizituam Jakup Krasniqin, Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Rexhep Selimin, Nasim Haradinajn dhe Hysni Gucatin. (Vizita për Sali Mustafën nuk na u mundësua), ka shkruar Bardhyl Mahmuti ne llogarine e tij ne fb.

Ne vazhdim ai ka shkruar se “Gjatë takimeve që patëm bisedat u zhvilluan rreth kujtimeve që lidhen me të kaluarën tonë të përbashkët, diskutuam për vepra të ndryshme shkencore e artistike dhe në asnjë rast nuk folëm rreth motiveve të pararaburgosjes apo jetës në burg.
Megjithëse gjatë gjithë kohës sa qëndruam bashkë ata pasqyronin karakterin e njerëzve të qeshur, optimistë dhe të pathyeshëm, ishte e vështirë të shihje çlirimtarët të privuar nga liria! ..”

“Pas përfundimit të vizitës kthehemi me ndjenjën se një pjesë e lirisë sonë mbahet prapa grilave !..” ka shkruar ne fund Bardhyl Mahmuti

Derniers articles