22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Stuhia dimërore në ShBA, 28 të vdekur dhe 300 mijë shtëpi pa energji elektrike

Të paktën 28 persona kanë vdekur në ShBA, ndërsa vendi po përballet me një stuhi brutale dimërore duke sjellë edhe anulime të udhëtimeve.

Stuhia kanë lënë pothuajse 300,000 shtëpi dhe biznese pa energji elektrike, pasi temperaturat kanë rënë shumë nën zero gradë.

13 shtete janë duke luftuar për të përballuar presionin e motit ekstrem dhe mungesën e energjisë elektrike. Qytetarët amerikanë përpos kushteve atmosferike, janë duke u përballur dhe me problemet në gaz dhe mungesë të druve të zjarrit në mënyrë që të përballojnë të ftohtin.

Në Montanaraportohet se temperaturat kanë arritur të zbresin deri në -45.6C (-50F) më herët gjatë stuhisë, ndërsa temperatura më e ulët e djeshme i përkiste qytetit të largët të Havre, gjithashtu në Montana, i cili arriti në -39C (38F).

Në Maine, më shumë se 107,000 prona janë pa energji elektrike dhe shefat e ndërmarrjeve kanë paralajmëruar se mund të duhen ditë përpara se furnizimi të restaurohet plotësisht, ndërsa disa shtete të tjera u kanë kërkuar klientëve të shkurtojnë përdorimin e tyre për të shmangur ndërprerjet e energjisë elektrike.

Më shumë se 1,100 njerëz kanë kërkuar ndihmë duke u strehuar në 5 strehimore. Po ashtu disa prej strehimoreve kanë improvizuar duke ngritur tenda në mënyrë që qytetarët të mos të ngelen rrugëve.

Në disa shtete është shpallur gjendja e jashtëzakonshme.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...