6.9 C
Berne
jeudi 2/02/2023

SKANDALOZE / Në Beograd sot është 1 prilli: « Kosovo-Serbia » në aeroportin serb « Nikola Tesla ». Kosovën e humbur, serbët e « rikthejnë » me parulla dhe grafite nëpër stadione ose mure te rrugëve dhe tualeteve!

Beograd, 25 dhjetor -Cka te ndodhe ne Serbi nk eshte cudi?!.. Një bord i fluturimeve në aeroportin e Beogradit se tregon ne tabele flutuirimet për në « Kievin rus » dhe « Kosovën serbe »?!. Pas 23 vitesh serbet vazhdojne ta vajtojne Kosoven e humbur e cila se shpejti do jet anëtare e BE-së dhe NATO-s, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Falsfikimi ne aeroportin e Beogradit « Kosovo-Serbia »  sikur te ishte 1 prilli

Falsifikimet që lidhen me luftën ruse të agresionit në Ukrainë nuk mbarojnë kurrë. Një foto e një bordi të supozuar të nisjes në aeroportin e Beogradit, kryeqyteti i Serbisë, po qarkullon aktualisht.

Gazeta Le canton27.ch shrkuan se kjo  foto spkeultaive është parë në mediat sociale, por është qartazi e rreme. Natyrisht, se Kosova nuk ehste Serbia, sikur qe as Serbia nuk ehste Kosovë, por as Kievi, nje kryeqyteti i Ukrainës, nuk është një qytet rus dhe as në luftën aktuale nuk është pushtuar nga Rusia. Pune hajgare, kesaj i thone nga dehsprimi i humbjes se Kosove dhe dehstimit te pushtimit rus te Ukrainës

Fluturimi i pretenduar për në “Kosovo Serbi” duket gjithashtu si një provokim i qëllimshëm, pasi statusi i Kosovës sipas ligjit ndërkombëtar është i kontestuar. Edhe pse parlamenti i Kosovës shpalli pavarësinë në vitin 2008, kjo nuk është njohur nga Serbia, Rusia dhe Kina, për shembull, dhe pesë vende të BE-së. Përveç kësaj, Kosova nuk është qytet – dhe në bordet e nisjes zakonisht gjendet një qytet i mbërritjes.

Nëse e shikoni më afër foton, do të vini re se duhet të jetë false dhe te manipluluaar sikur numrat, data e nsijes dhe roa sikru edhe flamujt.. Në kolonën e majtë, për shembull, fluturimet e supozuara për në Kiev dhe Kosovë tregojnë flamujt e shteteve në vend të logove të linjave ajrore, siç bëjnë fluturimet e tjera. Përveç kësaj, nuk jepet asnjë portë nisjeje dhe « Vërejtje » në fluturim kanë pikëçuditëse në vend të statusit të fluturimit si « Check-in » ose « Në kohë ».

Grafite te tilla « Kosovo-Srbija » kemi apredhe ne Zvcer, sidmos ne mure dhe dyer tualeti! Cka te thuhet, pos asaj se edhe pas  23 vitesh serbet e nderrojne Kosoven e humbur, vazhdojne ta vajtojne me parulla neper stadiume apo mure te rrugeve, sikur kjo e fundit ne Aerportin e Beogradit, cka Kosova eshte ne rruge te mbare te integrimeve, drejt anëtarësimit ne BE-së dhe NATO-s. Kosovën e humbur, serbet e « rikthjenë » vetëm me parrulla dhe grafite nëpër stadione ose mure te rrugëve dhe tualeti, ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

Derniers articles

Interpol, arrestohet ne France një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’

Lion (Interpol) 2, shkrut -Një vrasës i dënuar i lidhur me ‘Ndrangheta’ është arrestuar në Francë me mbështetjen e fortë të Projektit të Bashkëpunimit...

Reagim ndaj Ahmet Qeriqit (Kosova e Lire) per censurë të pashembullt lidhur me simbolin e gjenocidit

"Fillimisht ju falënderoj për hapësirën që na keni dhënë për të sqaruar çdo gjë që lidhet me nismën që lulëkuqja të bëhet simbol i...

Kjo është diferenca e pagës së udhëheqësve të sotëm me pagën e atyre që ishin dikur

Analisti Xhevdet Pozhari ka bërë një karasim të pagave që dikur kishin udhëheqësit e Kosovsë, dhe tani këta aktual. Ai thotë se Ramush Haradinaj prin me...

Abrashi, Shabani e Demhasaj me Grasshoppersin eliminohen nga Baseli i Zeqirit

Baseli është kualifikuar në çerekfinale të Kupës së Zvicrës në futboll. Grasshoppersi si vendas ka pësuar humbje me rezultat 5:3 nga Baseli. Përballja e Kupës mes...

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara nga kontrolli në një nga shtëpitë e presidentit Biden

FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i Drejtësisë në një nga shtëpitë e Presidentit Joe Biden,...